Pôrodnica nie je mučiareň. Komu prospieva tzv."bezbolestný pôrod"?

Autor: Jozef Marec | 13.10.2016 o 21:46 | Karma článku: 12,05 | Prečítané:  8744x

Človek je divný tvor. Aj keď je celé jeho fungovanie postavené na prírodných princípoch, rád ich obchádza, ak mu z toho plynú nejaké benefity. Lenže za všetko sa platí. Príroda sa svojich pravidiel vzdáva nerada.

Nemá zmysel stavať most od stredu rieky iba k jednému brehu. Nemá zmysel bojovať o zlepšenie dojčenia až po pôrode, keď existuje pravdepodobnosť, že už je niečo narušené...Začína to všetko predsa oveľa skôr. Možno by ste neverili, kde až. Ale až tam sa vracať nebudeme. Jedna vec je istá a opakovane omieľaná- kojenie je síce prirodzený a prírodný úkaz, ale nejaká forma osvety bola vždy. Hlavne vo viacgeneračných rodinách, kde dievčatá mohli pozorovať svoje matky, ba dokonca ešte aj staré matky ako koja, lebo dievčatá sa bežne vydávali v 15. Vo väčšine prípadov to funguje akosi samo od seba, hlavne u žien, ktoré nad tým príliš nepremýšľajú a neriešia to. Jednoducho koja. Krátka ukážka samozrejme nezaškodí nikomu, ale to predsa dnes v ére super IT nemôže byť nijaký problém nakrútiť inštruktážne videjko a budúca mamička si ho môže na smartfóne púšťať koľko len chce, kedy chce a kde chce, až sa jej to bude zdať úplne samozrejmé.

Momentálne sa nachádzame v perióde, kedy  nám exkluzívne, či plne( neviem to presne, lebo zdroj to nešpecifikuje) kojí asi 49% mamičiek v 6. mesiaci života. Exkluzívne, či výhradné kojenie značí príjem len ženského mlieka, bez doplnkov tekutín, vitamínov či nemliečnych potravín, plné kojenie značí, že dieťa dostáva z mliek výlučne ženské od matky, nie umelé, ale aj nemliečne jedlá. Podstatné je, že pol roka po pôrode ešte polovica matiek kojí. To je skvelý úspech osvety, aj organizácií či jednotlivkýň, ako aj celkovej spoločenskej klímy priaznivej voči kojeniu. Osveta zasiahla vysoké percento matiek a mohlo by ich byť ešte ďaleko viac. Lenže, napriek agresívnej osvete( či nie ja kvôli nej?) ešte je stále dosť mamičiek, ktoré síce kojiť na pôrodnici začnú, aby boli akože in stream ale už tam sú rozhodnuté s tým praštiť. Keď sa pýtam matky mesačného dieťaťa- a prečo nekojíte? Tak habká, habká a kokce. No jednoducho- nechcelo sa jej. To je škoda. S takými škoda strácať čas. Pomôžme radšej tým, čo chcú kojiť, aby sa k tomu úspešne dopracovali.

Ako som napísal v úvode, bojovať o kojenie momentom pôrodu dieťaťa je neskoro. Nástup a udržanie včasnej laktácie je totiž komplexný proces, do ktorého vstupuje toľko premenných, že vyžaduje oveľa dôslednejší prístup. Podľa môjho názoru sa robí mnoho chýb už manažmentom pôrodu a nie je to len chyba personálu, ale aj rodičiek.  Nie sú často na pôrod dostatočne pripravené hlavne po psychickej stránke a ich najväčším nepriateľom je strach. Ten ich núti potom robiť veci, ktoré majú na fyziologický, ľudovo prirodzený a „bezporuchový“ priebeh pôrodu dosť významný vplyv. A opäť opakujem svoje tvrdenie, že takýto pôrod má zásadný vplyv aj na nástup a udržanie laktácie.

Čoho sa ženy najviac  v súvislosti s pôrodom boja? Vychádza mi, že bolesti. Bolesť ale k pôrodu patrí. Veľká Matka ju tam neprisúdila len tak. Je síce pravda, že bolesť je nepríjemný pocit spájaný s úrazom, zápalom, či psychickou anomáliou( larvovaná depresia, fantómová bolesť) a že tento fenomén prináša so sebou celú radu, ba kaskádu reakcií s vplyvom na celé telo( užitočné aj škodlivé) avšak pôrodná bolesť sa od bolesti iného pôvodu dosť zásadne líši. Tak hlavne je treba rodičku pred pôrodom uistiť, že samotná bolesť  sui generis( sama o sebe) nepredstavuje pre ňu žiadne zdravotné riziko( nerátam tu však nástrih hrádze!). Že je časovo obmedzená a okamžite po pôrode plodu( často už hlavičky) ustáva. Že na jej konci je očakávaný nový život. Že sa po jej prekonaní budete cítiť úžasne blažene( ja som to dokázala!), že samotná pôrodná bolesť je najlepším motorom dobrého a rýchleho pôrodu, že pôrodná bolesť je významným faktorom pre tvorbu a spustenie mlieka.  Je pre ženu samotnú úžasné, ak je na bolesť pripravená s týmito očakávaniami a nejde na sálu na smrť vydesená akoby šla do mučiarne, kde ju čaká „španielska čižma“ či lámanie v kolese. Bolesť je pre pôrod potrebná.

Po prvé- bolesť v priebehu pôrodu spúšťa stresovú kaskádu hypotalamus(čiže mozog)-  hypofýza- nadoblička. Uvoľňujú sa stresové hormóny kortizol a adrenalín. Kortizol mobilizuje energetické rezervy- podporuje tvorbu glukózy, štiepi tuky aby bolo čo do pece metabolizmu, adrenalín napomáha prekrveniu svalstva maternice a teda aj jej mocnejším sťahom. S bolesťou a kortizolom idú ruka v ruke hormóny šťastia- endorfíny a enkefalíny. Aj tu sa ukazuje genialita prírody a ďalší dôvod upevniť dôveru v jej múdrosť. Totiž- kortizol je nevyhnutný a počas pôrodu ho treba viacej. On sám sa síce tvorí v kôre nadobličiek, ale jeho tvorbu spúšťa adrenokortikotropný hormón – ACTH, ktorý je tvorený v hypofýze na podnet z bazálnej časti mozgu- hypotalamu. Ten totiž špeciálnym krvným  obehom vysiela do hypofýzy posla- tzv. spúšťač- corticotropin releasing factor(CRF) on je vlastne priamym prepojením  nervovej a hormonálnej sústavy, pretože impulzy o bolesti a iné informácie idú do mozgu a ten ich posiela kam treba. A čo sa stane, až mozog( hypotalamus) vyšle do hypofýzy posla CRF? Predný lalok hypofýzy vytvorí jednu obrovskú bielkovinovú molekulu tzv. POMC( pro opio melano cortin). Z neho sa odštiepi už spomínaný ACTH a donúti nadobličku k tvorbe kortizolu a uvoľnia sa z tejto molekuly aj tzv. endorfíny, hormóny šťastia, nazvané ľudovo. Ich dosah na ľudské telo a hlavne na psychiku je obrovský, mimo rozsah blogu. Endorfíny sa vlastne uvoľňujú všade tam, kde je zvýšená spotreba prirodzeného kortizolu automaticky.

Ale my práve rodíme. Rodička príde na sál. Je správne nabudená, je pripravená rodiť normálne, bez analgézie, čiže nie s pomocou analgetík. Má trochu strach, ktorý ju preberie, lebo sa už dlhšie nevyspala, keďže má v bruchu olympionika, ktorý kašle na mamičkine biorytmy a trénuje kedy chce. Ten malý strach je dobrý, nič hrozné. A ideme tlačiť.  Stupňujú sa bolesti, začína fungovať os hypotalamus- hypofýza nadoblička. Posledne menovaná začína chrliť kortizol, ktorý robí zásoby ako škrečok na zimu- tvorí glukózu z mastných kyselín, glykogénu, aminokyselín, aby reakcia zrodenia bežala bez energetickej krízy. Nadoblička vyplavuje kvantá adrenalínu, ktorý sa zapája do silných kontrakcií a zároveň pomáha kortizolu skladať z vlečky palivo. Kontrakcie sa stupňujú, rodička je maximálne sústredená na jediný cieľ- porodiť dieťa. V priebehu pôrodu hlavičky sú bolesti najsilnejšie a vtedy nastúpia endorfíny. Nielenže zmiernia bolesť, ale pomôžu oxytocínu a adrenalínu dokončiť pôrod hlavičky relaxáciou krčku a skoro hneď aj ramienok. Masívne vyplavenie endorfínov do krvi spôsobí úžasné uvoľnenie rodičky, ktorá žiari šťastím a napriek vyčerpaniu z pôrodu je plná života. Z neuveriteľného pocitu- dokázala to!!!

Jej neviditeľní pomocníci sa pomaly z krvi vytratia, endorfíny ostanú. Pocit šťastia znásobí oxytocín a prolaktín, ktoré už vareškami chystajú mledzivo- kolostrum pre nového hosťa, lebo nepatrí sa vítať a nič nedať. Endorfíny sa pri kastróliku s kolostrom tiež nestratia. Naplňajú matku naďalej optimizmom, že bude všetko v poriadku. Teší sa na kojenie a začína si uvedomovať čo sa vlastne stalo, svoje telo a prsníky. Euforizujúci účinok endorfínov na psychiku ženy významne moduluje a modifikuje spolu s oxytocínom pozitívny vzťah k dieťaťu, motivuje k starostlivosti a chuti kojiť nadlho dopredu!

Bolestivosť pôrodu je však pre niektoré ženy neprekonateľnou prekážkou. Aj tu by sa dalo sčasti pomôcť. Množstvo vyžiadaných „bezbolestných“  pôrodov, ba aj cisárskych rezov však svedčí o tom, že psychofyzická príprava na pôrod v súčasnom ponímaní sa asi nestretáva s takým úspechom, aký by bol potrebný, aby sa počet nebolestivých pôrodov obmedzil. Respektíve sa asi robí zle. Ženy netreba učiť tlačiť, ženy treba učiť nebáť sa tlačiť! Nebáť sa! Na ovládnutie strachu a iných negatívnych emócií v súvislosti s pôrodom by boli oveľa vhodnejšie harmonizujúce metódy ako autogénny tréning, či dychové cvičenia, psychologická podpora, ktorá povedie k upevneniu ich sebavedomia. Ja to dokážem a nevyhnutná bolesť, čo patrí k pôrodu, nie je na to aby ma stresovala a desila, ale aby mi pomohla! Návody na dané praktiky sú na gúgli myslím v dostatočnom množstve a ak je po pôrode použiteľná laktačná poradkyňa, tak počas gravidity psychoterapeutka. Samozrejme, pre  tie menej odhodlané.

Lebo čiastočné, alebo úplné odstránenie bolesti v priebehu spontánneho pôrodu je pre pôrod samotný a pre ďalší osud dvojice matka- dieťa istým handicapom. EDA( Epi-Dural Anaesthesia) totiž vyblokuje z oblasti maternice, malej panvy a hrádze aferentáciu( vedenie) bolestivých podnetov do mozgu, čím  namiesto poriadnej hormonálnej búrky, ako sme ju opísali, vznikne len slabšia prehánka. Spolupráca s rodičkou je sťažená, nie je primerane namotivovaná tlačiť, kontrakcie maternice nie tú také živé a brušný lis, ktorý musí použiť sa rýchlo vyčerpá. Je často nutná podpora pôrodu oxytocínom, čo nie je prirodzené.  Nedostaví sa až taký pocit eufórie a šťastia a to ani po porodení dieťaťa. Vzhľadom na nižšiu účasť stresových hormónov pri pôrode a menej voľne dostupných energetických zdrojov je viacej unavená a vyčerpaná. Ako sa remodeluje jej psychika bez dostatočnej účasti hormónov šťastia- endorfínov sa dá usúdiť len podľa jej vonkajšieho správania. Lebo žiadna zdravá a vyrovnaná žena po pôrode už nie je psychicky tým, čím bola predtým. Lebo už je matkou! Účasť spomínaných hormónov uvoľnených vďaka pôrodným bolestiam je na tejto prestavbe psychiky kľúčová a má význam na ďalšie chovanie matky, ale aj dieťaťa.

Procesy, ktoré som opísal, sú samozrejme modelové, ale blížiace sa k reálu.  Každý, kto pripravuje rodičku na pôrod a hlavne rodička sama by si mali uvedomiť, že proces od počatia až po úspešné odstavenie dieťaťa( povedzme po roku) je prírodný a prirodzený proces, kde všetko má svoje miesto a čas. Že je to ako dobre namastené súkolie, či dokonalá skladačka, kde keď vytiahnete jednu kocku, alebo vylomíte zub na kolese, ďalšie fungovanie ostane narušené. A takto je to aj z bezbolestnými pôrodmi. Píšem to aj s vedomím, že vnímanie bolesti je veľmi subjektívne sa individuálne pre rozdielny prah bolesti. Žiaľ, mne z neznámych príčin podporujú tieto trendy aj pôrodníci samotní. Na súkromných klinikách pre fajnové paničky sú takmer pravidlom. Je to kúl, je to trendy ale je to neprirodzené. A to nepíšem o cisárskych  sekciách a ich zhubnom vplyve na imunitu dieťaťa. Úloha ženy- matky patrí medzi mimoriadne dôležité inštitúcie každej civilizácie a každej spoločnosti. Ženy matky boli uctievané a obdivované aj preto, lebo v bolestiach udržiavali svoj rod.

Dnes si všetko chceme uľahčiť, na všetko si pýtame tabletku a všetko aby bolo rýchlo a hneď. Žiaľ, nie vždy domyslíme dôsledky svojho konania. Niekedy však zámerne. Chcem byť múdrejší ako príroda. Ale to sa nám nikdy nepodarí a porušovanie jej pravidiel sa nám vždy vráti ako bumerang. Stačí sa pozrieť do akejkoľvek čakárne akéhokoľvek lekára. Ale my momentálne bojujeme o bezproblémové dojčenie. Prirodzený pôrod bez analgézie je len jednou tehličkou skladačky. No je ich viac. A tak zasa inokedy o manažmente pôrodu, o správnom časovaní, o liekoch pre rodičku, o prvom priložení, o úlohe hormónov priamo v procese kojenia.

Tento blog predstavuje moje názory podložené štúdiom patofyziológie bolesti a hormónov. Nemusíte súhlasiť, netvrdím že je to absolútny patent na úspech. Rozhodne je však východiskom k úspechu dodržiavať prírodné zákonitosti. Ešte nie sme kyber tvory, ešte sme biologickí jedinci podliehajúci zákonom biosféry. Chcete to inak? Nech sa páči. Ale potom...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči, ktorí na príspevkoch od štátu získali státisíce eur.

ŽENA

Vegánska psychologička: Zvieratá jeme, lebo vypíname mozog

Melanie Joy vysvetľuje, čo je karnizmus.


Už ste čítali?