Tlačí vás vysoký krvný tlak? A meriate ho správne?

Autor: Jozef Marec | 12.10.2016 o 11:36 | Karma článku: 11,16 | Prečítané:  12278x

Meranie tlaku a pulzu je istotne najčastejším vyšetrovacím postupom pri každom lekárskom vyšetrení. Povedali by ste- rutina! Napriek tomu, či práve kvôli rutine sa tu robí hodne chýb.

A potom sú výsledky meraní nepresné. Jasné, že ak má niekto tlak 190/120, tak nejaký ten dielik hore dolu je zanedbateľný. Ale takým hodnotám by nemal dospieť nikto. Skôr výsledky bežných rutinných meraní sú zaťažené chybou aj 10-20 torrov  a to je hodne. Lebo zasa je rozdiel ak si pravidelne meriate horný – systolický tlak na ,úrovni povedzme 120 torr a on je vám skoro o 20 v skutočnosti vyšší! 120 torr a 140 torr je pánečku rozdiel, ktorý vám nemôže byť ľahostajný. Tých 20 torrov naviac, ktoré nepostrehnete, lebo si celé roky meriate tlak zle, vám môže narobiť v tele riadnu šarapatu. A to nehovorím o ľuďoch chorých na srdce kde sú tlaky ešte vyššie a chyba merania môže dlhodobo byť ešte fatálnejšia. Smerom hore, ale aj smerom dolu, samozrejme. Žiaľ, všímam si niekedy, že aj zdravotnícky personál sa dopúšťa metodických chýb. Poznal som zopár starých internistov, ktorí pripisovali tlaku krvi (TK) taký význam, že si ho merali zásadne sami a nespoliehali s na nikoho.

Krvný tlak je tlak krvi v našich cievach veľkého telového obehu počas srdcovej revolúcie ľavej komory- od jej plnenia v diastole, kedy fakticky krvný stĺpec v našom obehu stojí lebo srdce sa plní cez ľavú predsieň okysličenou krvou z pľúc a tečie do uvoľnenej a zrelaxovanej ľavej komory cez otvorenú tzv. dvojcípu chlopňu. Chlopne v hlavnej tepne tela- srdcovnici, čiže aorte sú vtedy uzavreté. Napriek tomu, že krvný stĺpec stojí, v žiadnom prípade v ňom nie je nulový tlak! To je tá druhá hodnota, ktorú ľud zvykne nesprávne označovať ako tlak „ srdcový“. Ale furt je to tlak v cievach- tepnách nášho tela a volá sa diastolický. Po naplnení ľavej komory sa chlopňa medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou zachlopí, otvoria sa tzv. polmesiacové chlopne v aorte a ľavá komora vypudí nahromadenú krv do veľkého krvného obehu nášho tela. Tlak krvi vtedy stúpa a na vrchole vývrhu dosahuje najvyššiu hodnotu, ktorú voláme tlak systolický. Je zhruba o 30-50 torrov vyšší ako diastolický. Samozrejme, rozdiel môže byť nižší aj hodne vyšší, ale za chorobných stavov.

Výpovedná hodnota krvného tlaku, resp. tlakov je pre zasväteného odborníka vysoká a bez zmerania TK nie je človek kompletne vyšetrený. Môže vám to dokonca zachrániť život a to nielen z dlhodobého hľadiska, ale aj v krátkodobom výhľade. Množstvo pacientov totiž pred porážkou či infarktom vôbec netuší, že má tlak ani žirafa, tak sa časom na subjektívne príznaky hypertenzie človek adaptuje.

Normálna hodnota krvného tlaku u jedinca nad 18 rokov je 120/80 torr a žiadne zásadné výnimky! Teda, mladší jedinci mávajú často tlaky nižšie, tolerabilná je ešte napr. hodnota 100/60. Pri nižšom tlaku najmä ak pokles bol rýchly, už môžu byť problémy- závrate, bolesti hlavy, hučanie v ušiach, zhoršené videnie. Takmer navlas ako pri tlaku vysokom. Orientačnou hodnotou je tzv. MAP ( mean arterial pressure) čiže stredný krvný tlak. Nie je to nič iné ako zrátanie hodnôt systoly a diastoly / dvomi. Pri poklese MAP pod 60 torr ustáva krvný obeh v obličke a iných vnútorných orgánoch a to je problém.

Takže sa držme 120/80 plus mínus nejakých 10 torr pri systolickom a nejakým 5 torr pri diastolickom. Ja viem, budete namietať, že kedysi to bolo inak. Že za normálnu hodnotu podľa WHO bolo stanovených 140/90! No bolo, ale už nie je. A už vonkoncom neplatí výpočet normy TK pre vek, t.j. že k číslu 100 prirátať vek človeka. No to by som si ako šesťdesiatnik dal, mať trvale horný tlak 160 torr! Nie naopak. Uvedomme si, že vekom nastáva involúcia všetkých telesných funkcií. Zhoršuje sa výkonnosť srdca, pľúc, svalov, menej nám trávi, menej sexujeme, zhoršuje sa často aj mentálna výkonnosť. Tak prečo by mal práve krvný tlak stúpať? Nemal by. A sú šťastlivci, ktorým naozaj nestúpa, mierne klesá, čo však tiež nemusí byť fajn. Je ich však veľmi málo, lebo  gró starších ľudí má tlak vyšší ako 120/80. Takže žiadnych 140/90! Neskutočný nárast kardiovaskulárnych chorôb indikoval a vedci potvrdili, že je to práve on, ten  tichý zabijak- zvýšený krvný tlak, ktorý má na svedomí ročne milióny ľudských životov. Preto silno sprísnili a preto pravidelná kontrola TK a jeho účinná liečba sú dnes imperatívom doby. Ja osobne som sa začal tomu venovať podrobne súkromne, lebo ma to neobišlo. A to napriek tomu, že pohybu na vzduchu som mal až až. Si predstavte, že napr. v novembri istého roku som ešte pešo urobil 30  km naprieč Beskydami a v januári, o necelé dva mesiace som ležal na JIS s tlakom 230/120! A to by som sa veru nebol nikdy nazdal! Vysoký TK je zákerná sviňa.

Tak ho poďme merať. Najpresnejšie a neprerušované meranie sa dá dosiahnuť len v podmienkach intenzívnej starostlivosti krvavou cestou. Do periférnej tepny sa zavedie katétrik so snímačom tlaku na konci a meria tlak nepretržite v každom okamihu. Pre bežnú potrebu však postačia externé, vonkajšie metódy, merajúce systolu a diastolu.   Potreba častejších meraní si vynútila monitorovanie TK aj v domácich podmienkach a výrobcovia tlakomerov okamžite zareagovali.

Na základe biofyzikálnych princípov rozoznávame dve metódy externého merania tlaku. Metóda auskultačná  je založená na zvukovom princípe merania. Na končatine nafúkneme manžetu tlakomera a pod ňou priložíme na lakťovú tepnu fonendoskop a počúvame. Nafúknutú manžetu pomaly uvoľňujeme a sledujeme hladinu ortuti alebo ručičku budíkového manometra. Keď začujeme prvý úder tepu, máme hodnotu tlaku systolického. Počúvame tepanie a ako náhle výrazne oslabne( pozor, nie až keď úplne vymizne!) zaznamenáme hodnotu tlaku diastolického. Zvuky, ktoré počujeme vo fonedoskope priloženom na lakťovú jamku sa nazývajú tzv. Korotkovove fenomény. Žiaľ, najpresnejšie ortuťové tlakomery EÚ zakázala a ručičkové manometre nie sú tak presné. Preto dnes už prakticky všade nachádzame samoobslužné  elektronické tlakomery na oscilometrickom princípe, kedy prístroj vyhodnocuje hodnoty TK na základe objavenia a sa a oslabnutia otrasov- oscilácií spôsobených tepajúcou ramennou tepnou.  Treba povedať, že zvukové merania boli presnejšie a navyše, mohli ste merať tlak aj za pohybu, či v aute. Je to síce hodne neobvyklé ale dalo sa to. S oscilometrickou elektronikou je to horšie, lebo tá sníma všetky otrasy v okolí. V aute s tým tlak zmeriate len orientačne, alebo vôbec nie. Avšak na domáce meranie je veľmi výhodná, lebo manipulácia je jednoduchá a nevyžaduje asistenciu inej osoby, čo pri klasických tlakomeroch bolo nevyhnutné. Navyše vám tlakomer sám nafúkne manžetu, má pamäť a zmeria zároveň aj pulzy. Tak poďme na to.

Tlak meriame v pohodlnom sede v ktorom by mala osoba zotrvať v pokoji aspoň desať minút. To značí, desať minút nejesť, nepiť, nechodiť, nefajčiť. Po väčšej námahe- napr. po schodoch na polikliniku kam zriaďovateľ kvôli vášmu tréningu umiestnil internú ambulanciu je nutné sedieť v pokoji aspoň pol hodiny. A keď posedíte v čakárni  4-5 hodín, ešte lepšie. Pokojne sedieť mierne v záklone, trup so stehnami v mierne tupom uhle. Neprekrižovať nohy.  Je síce riziko, že vás niekto uriekne, ale musíte to risknúť( proti urieknutiu je dobrá zbraň prekrížené nohy.) To píšem preto, lebo práve v ordináciách sa často nerešpektujú bazálne podmienky na meranie tlaku. Ale nohy neprekrižujte ani doma. A je treba mať tepelne neutrálne prostredie, aby vám nebolo zima, ani príliš teplo.

Končatinu na meranie volíme ľubovoľnú, ale potom vždy tú istú. Je výhodné na samom začiatku zmerať tlak na oboch horných končatinách. Nemal by byť zásadnejší rozdiel, ale napríklad jedna môže byť viac postihnutá aterosklerózou, cievy tuhšie, menej pružné, ale aj menej priechodné, čo môže znamenať nižší nameraný tlak. Ak sa to stane opakovane, merať tlak vždy na tej končatine, kde je vyšší.

Manžeta tlakomera by mala byť široká zhruba do 2/3 paže a jej spodný okraj by mal byť cca 2 cm nad lakťovou jamkou. Príliš úzka manžeta falošne tlak zvýši, široká zasa naopak. Myslím, že väčšina výrobkov disponuje aspoň tromi veľkosťami manžiet. Končatinu treba položiť voľne pred seba na stôl a zľahka ohnúť v lakti. Manžeta by tak mala byť zhruba vo výške ľavej komory srdca. Treba zmerať aspoň tri hodnoty, tá prvá je vždy vyššia, tak sa neľakajte.

Vhodné je merať si tzv. bazálnu hodnotu TK. To značí dať si tlakomer na nočný stolík a ráno, skôr než vstanete z postele a čokoľvek urobíte, zmeriate si tlak . Problémom môže byť močový mechúr, alebo črevo lebo nutkanie na stolicu alebo močenie významne TK zvyšuje. Ale aspoň si zmerajte tlak predtým, než užijete lieky. Tlak môže aj zdravému zvýšiť príliš výdatné jedlo, ale aj hlad. Je paradoxom, že ani dehydratácia vás pred zvýšením tlaku neochráni. Naopak, v počiatočných štádiách dehydratácie sa môže TK kompenzačne zvýšiť. Samozrejme, počas merania neslobodno hovoriť, fajčiť, pozerať erotiku, jesť, piť  ani odporovať partnerovi, skúmať vysvedčenia, či žiacke knižky detí ani výpisy z účtov. Neslobodno študovať výplatnú pásku, pozerať bulvárne televízne noviny, ani horory( to je skoro detto) a inak sa emocionálne konsternovať. Manžetu treba naložiť na holú kožu nie na odev, a ak máte príliš tesný rukáv, treba vršok radšej vyzliecť, lebo tlak bude falošne nižší

Za onoho času fungoval v slovenskom zdravotníctve tzv. KVOP. Kardio- Vasklulárny a Onkologický Program. Každý doktor ktorý stretol pacienta bol povinný mu zmerať a zapísať krvný tlak. A keď píšem každý, tak každý. Aj zubár. A to by som rád videl to Čaka Norisa, ktorý ma u zubára normálny tlak...

 

Čítate tento blog a vravíte si- mňa sa to netýka? Nebuďte si vôbec takí istí. Máte 35 a viac? Máte manažérske povolanie, robíte daňové podvody, ste predsedom vlády nejakého štátu? To si píšte, že sa vás to týka! Máte nadváhu BMI 30- 35, či ťažkú obezitu, rodinnú záťaž, úmrtie v rodine na náhlu smrť, máte vysoký zlý cholesterol? Týka sa vás to. Žerie vás suseda, sused svojim novým autom, novým plotom, fasádou, výhrou v lotérii? Prípadne im dcéra doštudovala za doktorku? Týka sa vás to. Píšem to preto, lebo slobodná myseľ a čisté svedomie výrazne znižujú riziko hypertenzie.

Mávate bolesti hlavy, zhoršenie zraku, búšenie srdca, neprimerané zadýchavanie, pocit ospalosti, akoby „blany na mozgu“, závrate, hučanie v ušiach, časté močenie, či nedajbože tlaky na prsiach? Je najvyšší čas.  Je skrátka mať dobre doma tlakomer a ten tlak si merať aspoň občas. Kto už sa lieči a je dobre nastavený, tomu stačí raz za týždeň.

Viaceré uvedené stavy však môžu mať príčinu aj v tlaku neprimerane nízkom, preto je dôležité merať si tlak počas nich najmä ak ste napr. nastavovaní na liečbu hypertenzie, lebo niektoré lieky môžu mať nepredvídateľné účinky na nadmerné zníženie tlaku. Dnes je už nevyhnutné podľa môjho názoru mať doma tlakomer ako kedysi( aj dnes samozrejme) teplomer.  Ak užívate lieky na vysoký tlak a ste stabilizovaní postačí domáci monitoring tlaku podľa rady vášho lekára. Kedysi sa odporúčalo merať tlak maximálne raz za mesiac, či za týždeň. Ale nemusí to vôbec stačiť. Podľa profesora Badu je u 60% pacientov hodnota TK neuspokojivo vysoká aj napriek dvoj- či až štvor-  kombinácii liekov. Preto netreba váhať merať si tlak aj dvakrát denne a ak sa cítite zle aj častejšie, aby ste odlíšili, ktoré nepríjemné stavy vám spôsobuje tlak a ktoré majú iný pôvod. Podotýkam totiž, že plný účinok liekov proti vysokému tlaku sa niekedy dostaví až po niekoľkých týždňoch! Neváhajte si vziať tlakomer so sebou na cesty, prípadne aj na túry do prírody, do posilňovne, čo je veľmi vhodné na reguláciu fyzickej záťaže.

Ak ste sa dopracovali, či už v kuchyni, alebo posiľňovni k takej bohatierskej paži, že vám ju neobíde manžeta tlakomera, nezúfajte. Navyše, príliš hrubá a tuhá svalovina ramena tlačí na tepny a tie sa nemôžu ani pri všetkej pružnosti dobre rozvinúť. A keďže tu platí hydrodynamický paradox, nameraný tlak je falošne vyšší.  Neostáva iné, len použiť tlakomer na zápästie. Hovorí sa, že to je metóda zlá, nepresná. Ale celkom tak to nie je, odskúšal som ho sám na sebe a porovnával hodnoty namerané manžetovým tlakomerom.  Problém je v tom, že koniec hornej končatiny, teda zápästie a ruka sú viac pohyblivé ako rameno. Preto treba dávať pozor na polohu zápästného tlakomera a síce tak, že si ho opriete o ľavú bradavku. Prsnú. Je žiaduce navliecť ho predtým na zápästie a to displejom na palcovú hranu.  Pravidlo v úrovni ľavej komory musí byť dodržané a to je podstatné pri meraní zápästným tlakomerom. Keď bude umiestnený nižšie ako ľavá komora, nameria tlaky vyššie a naopak. To je celá záhada. Zápästný tlakomer je dobrá vecička. Keď som sa zviechal z počiatočného šoku že mám hypertenziu, nebolo to jednoduché. Kolega ma nastavoval niekoľko mesiacov, kým sme našli kombináciu vhodnú pre môj naturel, váhu a zamestnanie. Ale ja som potreboval chodiť po horách a tlak mi haproval, navyše sa pridala srdcová arytmia. Tlakomerík na zápästie mi robil skvelé služby- kedykoľvek v priebehu som si mohol aj v prírode zmerať tlak, čo vrelo odporúčam všetkým s podobným osudom. Navyše ho schováte do kabelky, do kufríka a ak vám nie je akurát optimálne, môžete si zmerať tlak a prípadne ho aj skorigovať. Ak je príliš nízky vypiť pol litra „božskej“ minerálky, ak je vysoký, dať si pol tenziominu. No a tak. Nepodceňujte to. Nedajte sa tlakom dotlačiť do truhly. Ba ani do kúta. A neprepínajte svoje sily ak ho máte zvýšený. Chodievajte na preventívne prehliadky, aj keď ss cítite zdraví, máte na to nárok každé dva roky zadarmo. Využívajte to. To je to najmenej, čo môžete pre seba urobiť. Aj váš obvoďák sa poteší. Preventívku si naboduje a vyúčtuje. Všeobecná spokojnosť a tak to má byť. Dobrá prevencia proti vysokému tlaku.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Čo sa stane, ak by vypadlo centrum slovenského internetu?

Poskytovateľov internetu na Slovensku spája centrum SIX, ktorý prevádzkuje Slovenská technická univerzita v Bratislave.

DOMOV

Mediálny analytik: SNS používa mečiarovské spôsoby

Spravodajstvo RTVS sa za súčasného vedenia zlepšilo, tvrdí.

AUTO

Škoda ukázala modernizovanú Octaviu s dvojdielnymi svetlami

Modernizácia prinesie dvojdielne svetlá.


Už ste čítali?