Strava slovenských horalov vo svetle dnešných názorov na racionálnu výživu

Autor: Jozef Marec | 7.10.2016 o 13:16 | Karma článku: 11,82 | Prečítané:  14872x

Včerajší vynútený blog, čo som musel napísať bol pre mňa nepríjemný a kontraproduktívny. Je treba sa pohnúť ďalej, smerom k niečomu zmysluplnejšiemu. Ľudová strava v zmysle dnešného životného štýlu je tým správnym posunom. Myslím.

Možno by sa nám dnes zdalo, že originálna horská strava bola príliš jednotvárna, suchá, nemastná, neslaná.  Alebo naopak, prehnane ťažká, či dokonca mastná.  Môže sa nám zdať všelijaká, ale musíme si uvedomiť jednu zásadnú vec - my žijeme v celkom iných pomeroch, máme úplne iný energetický metabolizmus, úplne inú ochranu proti nepriazni prírody. V tradičnej strave starých horalov  sa prejavuje genialita prírody a geniálna intuícia našich predkov. Ich strava obsahovala presne to, čo pre svoj spôsob života potrebovali. A treba povedať, že oproti tej našej, „civilizovanej“ mala zo zdravotného hľadiska množstvo nesporných výhod, aké sa dnes drvivej väčšine populácie dajú sotva dosiahnuť. Azda už len v podmienkach fungujúcich maloroľníckych hospodárstiev by sme sa jej mohli priblížiť. Civilizácia a globalizácia totiž celkom potlačila tradičné technológie spracovania poľnohospodárskych produktov, ktoré ľudovú stravu robili z pohľadu zdravia  jedinečnou. Zdá sa, že strava v mnohých prípadoch dokázala vďaka múdrosti prírody človeku kompenzovať aj nepriaznivé, ba extrémne životné podmienky. Ako príklad uvediem stravu ľudí za polárnym kruhom. Nedostatok slnečného svitu a z toho vyplývajúci hroziaci deficit vitamínu D kompenzuje príroda ponukou morských cicavcov, ktorých tuk a pečeň sú bohaté na uvedený vitamín. Takýchto prípadov by sme našli veľa.

V súvislosti so stravou roľníkov v slovenských horách ešte v I. polovici 20.storočia  treba povedať že:

-           Tradičný spôsob spracovania obilnín zabezpečoval okrem iného dostatok kvalitnej vlákniny, ktorej príjem ďaleko prevyšoval dnes odporúčané normy

-           Jedlá z nahrubo vymieľaných, či drvených obilnín obsahovali v obilných šupách dostatok vitamínov B1, B2 a B6, potrebných na trávenie škrobovín, biela múka ich takmer  vôbec nemá. Obilné zrno je totiž komplexná potravina, obsahujúca v takmer ideálnom pomere všetky základné živiny ( cukry, bielkoviny a tuky) a okrem toho vitamíny a enzýmy potrebné na ich metabolizmus, prítomné v šupke. Vymieľaním jemných múk sa šupky, na našu veľkú škodu, zbavujeme.

-           nadbytok  kyslej kapusty v strave sám osebe zabezpečoval dostatočný  príjem vitamínu C v rizikových zimno-jarných mesiacoch a takisto množstvo hodnotnej vlákniny

-           zavedenie zemiakov do stravy znamenal (takisto okrem iného) prísun kvalitných, tzv. esenciálnych, aminokyselín, základných stavebných kameňov všetkých proteínov. Zemiaky a vajcový bielok obsahujú vo svojich bielkovinách vysoký podiel práve esenciálnych aminokyselín, ktoré si naše telo, na rozdiel od neesenciálnych, nedokáže vyrobiť

 

-           konzumácia množstva kvasených mliečnych produktov znamenala dostatok tzv. probiotických bakteriálnych kultúr, ktoré majú na celý organizmus ďalekosiahly pozitívny vplyv. Poviete si, no a čo, veď dnes dostať množstvo mliečnych výrobkov s probiotickými kultúrami, ba dostať probiotiká vo forme kapslí, sirupov, potravinových doplnkov. Ale chyba lávky, je to oveľa zložitejšie, ako by sa zdalo! Tak hlavne, kvasené mliečne výrobky obsahovali pestrú, avšak vyváženú, zmes mnohých prospešných, probiotických( tento pojem vysvetlíme na inom mieste) mikroorganizmov. V dnešných, tzv. probiotických, výrobkoch nájdete z nich jednu, nanajvýš dve čisté, umelo pridané kultúry. Ani najlepší odborník na svete vám nepovie, akú kombináciu zvoliť, aby ste nahradili napr. starosvetskú kýšku, cmar, či bryndzu, najbohatšie prirodzené probiotické potraviny.  Vysoký obsah probiotických kultúr v prirodzenej strave našich predkov patril k jej najväčším prednostiam. Okrem prirodzených imunostimulačných vlastností mal množstvo ďalších účinkov. Spomeniem udržiavanie  optimálnej acidobázickej reakcie v zažívacom trakte, zabránenie hnilobnému rozkladu stravy, detoxikácia a likvidácia kancerogénov. Objem  probiotických baktérii v zažívacom trakte ľudí na prirodzenej probiotickej strave sa odhaduje až   na  1 kg hmotnosti!  Takáto masa užitočných baktérií významne napomáhala aj  tráveniu už spomínaného vysokého príjmu vlákniny a zmierňovala jej  vedľajšie účinky, hlavne vysokú produkciu  kysličníka uhličitého v čreve. Výpočet  priaznivých účinkov probiotík by sa zastavil niekde na čísle 25 – 30. To všetko malo pre našich predkov obrovský význam, keď si uvedomíme, že zažívací trakt človeka  má plochu niekoľko futbalových ihrísk, ktorou komunikuje  s vonkajším prostredím. Priaznivé účinky prirodzených probiotík na celý organizmus  boli najdôležitejšou  výhodou horskej slovenskej  ľudovej stravy v jej typickom zložení.   Veď údajne už v biblii sa píše, že Abrahám vďačil za svoj dlhý živo pitiu kyslého kobylieho mlieka...

-           práca okolo hovädzieho dobytka a nie príliš pozitívny vzťah k hygiene rúk poskytovali (paradoxne!) dokonalú ochranu proti alergiám,  takmer neporaziteľnej pliage modernej doby. Zažívací trakt hovädzieho dobytka totiž obsahuje zvláštnu baktériu, nazvanú Mycobacterium vaccae a ďalšie  ktorá údajne dokáže veľmi účinne presvedčiť náš imunitný systém, aby nereagoval alergický, ale aby sa choval slušne, v rámci svojej náplne práce! Tú istú úlohu plnili aj stopové množstvá endotoxínu v surovom mlieku. Jednou z dôležitých príčin vzniku alergií je totiž údajne nadmerná, až úzkostlivá čistota , až sterilita v starostlivosti o dieťa, vrátane pôrodu. Je to tzv. hygienická teória, ktorá síce dnes už stráca na sile ale čosi na tom isto bude. Veď naši učitelia, starí pediatri vraveli, že dieťa musí zjesť toľko špiny, koľko samo váži, aby bolo zdravé.  Mladý, nezrelý imunitný systém, ktorý sa potrebuje „učiť“ potrebuje totiž stimuly, aby sa správne rozvíjal.  Ak mu ich odoberieme, jeho činnosť sa preklopí na tzv. alergickú stranu a nastáva ťažká nerovnováha.

Čo sa týka tukov, boli v strave veľmi striedmo. Napríklad na Kysuciach  vyslovene živočíšne, ale pozor! Bravčová masť a teda aj slanina sa stali súčasťou ľudových pochúťok až v čase keď sa začali používať umelé hnojivá a zvýšili sa výnosy plodín. Dovtedy sedliak mal čo robiť aby uživil seba a rodinu a nie to ešte prasa. Tie sa chovali len u bohatých gazdov na zvyškoch z kuchyne. Zato však podľa pamätníkov chutným a cenovo oveľa dostupnejším „mastidlom- omastkom“ bol hovädzí loj, keďže chov dobytka bol veľmi rozšírený. Vyškvaril sa ako slanina a potom používal ako masť. Na žiadnom tuku vraj tak nechutili smažené fašiangové šišky ako na hovädzom tuku. Maslom sa hodne šetrilo, lebo bolo hlavne na trh. Menilo sa za soľ a petrolej. Celkovo bol obsah tuku v strave horalov nízky, s výnimkou ťažko pracujúcich chlapov- koscov, furmanov, drevorubačov. Bola to tiež výhoda, bolo ho akurát toľko, aby netrpeli nedostatkom vitamínov rozpustných v tukoch.

Príjem proteínov bol predovšetkým rastlinného pôvodu, hlavne zo zemiakov. Doplnené boli mliečnou biekovinou. Živočíšne proteíny prijímali v zanedbateľných množstvách, takže fakticky neprijímali  žiadne puríny, nachádzajúce sa v jadrách živočíšnych buniek.  Keď som to tak veľmi orientačne rátal, podľa výživových tabuliek a rozprávanie pamätníkov, koľko čoho sa zjedlo vyšlo mi, že množstvo čistého proteínu nepresahovalo 1,5 g/ kg dospelého človeka. To je v podstate v súlade s dnešnými odporúčaniami.

-   Jedným z paradoxov biochémie ľudského metabolizmu je fakt, že čím kyslejšiu potravu zjete, tým menej sa organizmus zakysľuje, čo je nesporne zdravotná výhoda . Pod pojmom  „kyslý“ musíme rozlišovať senzorický pocit, čiže kyslú chuť a tzv. kyslosť chemickú, čiže  pH. Ľudské telo má pH rekciu číselne vyjadrenú ako 7,4. Hodnoty pod ňou sú kyslé, hodnoty nad ňou zásadité.   Žiaľ, dnes konzumujeme stravu, čo drasticky zvyšuje kyslosť vnútorného prostredia organizmu. Sú to hlavne škroby, rafinované cukry a hlavne nadbytok mäsa, ale aj niektoré ovocie, hlavne sladké druhy. Životné pochody však optimálne prebiehajú v prostredí veľmi mierne zásaditom, inak sa pri prekyslení začína diať v našom tele všeličo nepriaznivé. Naši predkovia to nevedeli, avšak ich záľuba v kyslých jedlách svedčí o múdrosti prírody. Veď si len vezmime kyslú kapustu – základ stravy, kyslé mlieka, kyslé polievky z ovocia – bryyja, vilija, biologicky kyslé sú všetky lesné plody, množstvo šťaveľových listov, čo sme ako detiská pojedli pri kravách a podobne. Napriek tomu, prekyslení neboli, ba práve naopak! Vysvetlenie tohto paradoxu je biochemicky pomerne zložité a prekračuje tému.

 

Z ďalších výhod treba spomenúť veľmi nízku konzumáciu kuchynskej soli, prakticky nulovú konzumáciu rafinovaných cukrov, úplnú absenciu smažených pokrmov a dlho aj pečených mias. To všetko malo nesporne výrazne pozitívny vplyv na zdravie. Na desiatkach dobových fotografií sa sotva dajú nájsť horali trpiaci obezitou. Naopak, muži sú šľachovití,  štíhli a ženy subtílnejších postáv. K striedmej strave sa totiž pridružoval príslušne vysoký energetický výdaj, čiže dostatok pohybu. A tak niet divu, že naši predkovia takmer nepoznali napr. zápchu. Naozaj, v diapazóne liečivých bylín, či iných ľudových prostriedkov, som prakticky nenašiel nijaký liek proti ľudskej zápche, okrem krušinovej kôry( krušina jelšová). Okrem toho, prakticky neznáma bola rakovina hrubého čreva, či iné dôsledky nezdravej stravy. Mäso bolo veľmi zriedkavé a zásadne len varené.

Nedostatky ľudovej stravy

Samozrejme, strava našich predkov nemala len samé výhody, to by bolo príliš ideálne. Nadmerná, trvalá konzumácia vlákniny a kyslo- mliečnych produktov, prípadne v kombinácii s cesnakom a cibuľou, spôsobovala niekedy výrazné nadúvanie. Na spoločenské normy si však vrchári príliš nepotrpeli a tak vlastne tento nedostatok nepredstavoval nijaký zásadnejší problém.

 Oveľa závažnejším problémom bol nedostatok jódu v pôde, vo vode a teda aj v potrave. Okrem toho, všetky plodiny z čeľade Kapustovité (Brasicaceae) čiže u kysuckých sedliakov biela (hlávková) kapusta a kvaka, obsahujú zlúčeniny síry, ktoré blokujú činnosť štítnej žľazy. Volajú sa strumigény. Spolu s masívnou konzumáciou kapusty spôsoboval nedostatok jódu u nás veľmi častý, tzv. endemický kretenizmus. Okrem hrvoľa (strumy) ktorý volali voľe, spájal sa s typickými črtami tváre a hlavne značne redukovanou mentálnou výkonnosťou, čiže s debilitou, až idiociou.

Najväčším nedostatkom ľudovej stravy býval  však jej nedostatok. Len pomerne malé percento sedliakov a ich rodín sa mohlo aspoň raz denne  najesť dosýta. To by bolo v poriadku, striedmosť a mierny hlad sprevádzal ľudstvo od samého úsvitu civilizácie a kontrolovaná krátka hladovka má liečebné účinky.

Úplná závislosť na pôde, drsná klíma, časté neúrody, však niekedy spôsobovali hlad katastrofálnych rozmerov, ktorý bol doslova vražedný. Okrem toho, permanentne hladovali rodiny bezzemkov, nádenných poľnohospodárskych  robotníkov, ale aj roľníkov s nízkou výmerou nekvalitnej pôdy. Chudoba, sprevádzaná hladom a podvýživou, prinášala množstvo chorôb, ktoré decimovali hlavne novorodencov a malé deti. Kto prežil toto vulnerabilné obdobie a vyhýbali sa mu zranenia, dožil sa často vysokého veku.

Napriek tomu bola strava našich predkov primeraná podnebiu a spôsobu života, aký tu žili. Často počúvame, že pre človeka je zo zdravotného hľadiska najzdravšia a najprirodzenejšia strava národov okolo Stredozemného mora. Nuž, pre tých čo tam žijú, určite áno. Tak ako je prirodzené Eskimákovi, že zje denne dve kilá tulenieho tuku a nevie, čo je zvýšený cholesterol. Sotva by som si vedel predstaviť, že by môj starý otec oral celý deň tvrdú kamenistú pôdu a jedol pri tom nejaký šalát z baklažánov, či musaku! Okrem toho, stredomorská strava obsahuje množstvo zložiek, považovaných dnes, žiaľ, hlavne v našich zemepisných šírkach, za najsilnejšie alergény. Náš stredoeurópsky genofond, vyvíjajúci sa v podmienkach drsnej horskej klímy na ne nie je pripravený.

Azda sú v našej kulinárskej histórii dve výnimky, že cudzokrajná potravina, napriek masovému požívaniu, nemala na našich predkov negatívne dôsledky. Naopak, stala sa základom a neoddeliteľnou súčasťou jedálnička. Tou prvou bola pohánka, privezená z oblasti Malej Ázie a o pár storočí neskôr zemiaky z Nového sveta, ktoré sa stali pre vrchárov doslova požehnaním.

Nuž teda, neostáva iba konštatovať, že strava našich predkov bola zdravá a hlavne účelná, že bola nastavená podľa drsnej klímy a energetickej potreby ľudí. Nepoznali síce Hippokrata, ale to jeho povestné: tvoj pokrm nech je tvojim liekom platilo na sto percent. Jednoduchá strava  z domácich produktov, bez použitia umelých hnojív ( tie prišli až v druhej štvrtinei 20.storočia) pôsobila preventívne na množstvo chorôb, ktoré nás dnes sužujú a ktoré naši pradedovia skoro nepoznali. Dalo by sa povedať, že vlastne predstavovala istý prototyp stravy, ktorú by sme mohli označiť dnes ako racionálnu. Možno to bola z núdze cnosť, v každom prípade našim predchodcom nebola potrava otravou.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?