Obviňujem MAMILA o.z. z klamania a zavádzania verejnosti!

Autor: Jozef Marec | 6.10.2016 o 11:07 | (upravené 8.10.2016 o 8:29) Karma článku: 10,98 | Prečítané:  16092x

Tento blog vznikol spontánne ad hoc ako reakcia na článok uverejnený dňa 26.9.2016 v elektronickom denníku Postoj. Nemal som už v úmysle túto tému resuscitovať, mám rozpísané iné blogy. Ale žiaľ, nedá sa...

Dňa 31.8.2016 som na tomto blogu uverejnil článok Očkovanie nie, domperidon áno? Dovolil som si v ňom poukázať na nebezpečný trend  podávania látky domperidon na podporu tvorby mlieka a to neškolenými a laickými osobami, ktoré nie sú schopné ba ani povinné poznať nebezpečné nežiadúce účinky lieku, ktorý sa navyše klinicky používa na úplne iné účely ako podpora dojčenia. Je to liek  zo skupiny tzv. prokinetík, ktoré podporujú pohyblivosť zažívacej trubice smerom aborálnym, t.j. od úst po hrubé črevo. Aplikuje sa preto napr. pri problémoch s vyprázdňovaním žalúdka( po operáciách, porážkach, zápaloch...) pri návrate kyslého obsahu do pažeráka- pálenie záhy, plynatosti- vetroch a podobne. Úspešne sa používa aj u tzv. habituálnej zápchy. Ako vedľajší účinok je známa blokáda tzv. dopamínových receptorov v podmozgovej žľaze hypofýze, v jej prednom laloku, čo vedie k nadmernej tvorbe prolaktínu.  Prolaktín je hormón, ktorý sa tvorí bežne u žien aj u mužov. Pri jeho nadbytku - hlavne ak sa vytvorí v hypofýze hormonálne aktívny nádor- prolaktinóm, stúpajú jeho hodnoty v krvi rádovo násobne a vedú k spusteniu laktácie u nekojacej a nerodiacej ženy a jej neplodnosti, k rastu prsnej žľazy  u muža( gynekomastia) ba v extrémnych prípadoch sa aj u muža objaví sekrécia zo žľazy podobná laktácii, keďže mužská aj ženská prsná žľaza majú rovnaký embryonálny základ. Ten však podlieha časom hormonálnym zmenám.

U tehotnej ženy postupne hladina prolaktínu narastá a vrcholí v termíne pôrodu, kedy je najvyššia. Prolaktín spolu so ženskými hormónmi estrogénmi sa podieľa počas gravidity na raste prsnej žľazy, jej jednotlivých segmentov, na predlžovaní vývodov - mliekovodov, a celkovej príprave na laktáciu. Preto tvrdím, že je veľmi dôležité nechať tehotenstvo donosiť do 40.týždňa gestácie, lebo ani v 38.týždni, kedy sa pôrody už bežne indukujú pitocínom( chemický oxytocín) a prostaglandínmi, nie je ešte ani matka citovo, ani prsná žľaza dokonale pripravená na úlohu, ktorú má zohrať. Pýtate sa- ak sa teda prolaktín hromadí v tele matky už počas gravidity a dosahuje najvyššiu hodnotu tesne v čase pôrodu, ako je možné, že sa teda matke nepustí mlieko pred pôrodom? Je to jednoduché - kým je v maternici plodové vajce , čiže plod obalený plodovými obalmi, hormonálne aktívne lôžko produkuje ženské pohlavné hormóny a tie blokujú laktogénny- čiže mliekotvorný vplyv prolaktínu na žliazky v prsníku. Avšak po porodení lôžka nastáva v tele matky doslova hormonálna búrka - prudký pokles hladiny estrogénov uvoľní zablokovaný účinok prolaktínu na tvorbu mlieka a mlieko sa tvorí. Avšak prolaktín nie je štartérom tvorby mlieka tesne po pôrode. Jeho účinok nastupuje trochu dlhšie, preto by sa mlieko nedostavilo skoro, podľa potreby dieťaťa. Naopak, štartérom laktácie je- hoci to znie protichodne oproti predošlému napísanému- placenta samotná. Je druhým argumentom na dodržanie termínu pôrodu, že tesne pred fyziologickým termínom pôrodu  placenta graduje tvorba zvláštneho hormónu zvaného placentárny laktogén.

Tvorí sa v placente takmer od začiatku gravidity, jeho úlohou je najprv hlavne mobilizovať energiu a stavebné kamene pre rastúci plod- glukózu, tuky a bielkoviny.  je mohutným spúšťačom tvorby mlieka v prsnej žľaze na konci gravidity, avšak jeho účinok trvá po pôrode placenty len pár hodín, kým nastúpi prolaktín. Ten stimuluje tvorbu mlieka a táto stimulácia trvá do cca ukončeného 2.mesiaca  laktácie. Potom sa mliečna žľaza ženy stáva autonómne fungujúcim orgánom, ktorý už nepodlieha vonkajším vplyvom( teda ani prolaktínu). Na toto netreba nijaké štúdie, ani zahraničných odborníkov, to je obyčajná gynekologická endokrinológia! Avšak v článku, pod ktorý sa ako autorka podpísala lekárka MUDr. Lucia Kantorová, sa píše toto, cit.:

"MUDr. Marec vo svojom článku na túto tému uviedol, že domperidon je len placebo a reálne tvorbu mlieka nezvyšuje. A ako dôvod uviedol, že prolaktín žien po pôrode je vysoký. Lenže prolaktín žien, ktoré majú nízku alebo nulovú tvorbu mlieka, je často nízky, a práve preto majú s tvorbou mlieka problémy. Typicky sa pri problémoch s tvorbou mlieka udeje to, že najprv tvorba mlieka v prvých dňoch stúpne, ale ak sa vyskytnú problémy alebo sa už v prvých dňoch dieťa dokrmuje umelým mliekom, tak tvorba mlieka klesne a s ňou i prolaktín. Okrem toho zvyšovanie prolaktínu nie je jediný mechanizmus, akým domperidon zvyšuje tvorbu mlieka. Nehovoriac o tom, že existuje dostatok štúdií, ktoré dokázali, že sa ženám, ktoré užívali domperidon, merateľne zvýšila tvorba mlieka. Tento efekt domperidonu až do uverejnenia spomínaného blogu od MUDr. Marca nikto nikdy nespochybnil"

Takže prolaktín žien s nízkou tvorbou mlieka je po pôrode nízky? Rád by som videl zdroj tejto prevratnej myšlienky. Kto kedy meral hladinu prolaktínu ženám so slabo nastúpenou laktáciou? Často nízky! Vážená pani kolegyňa, ak by mala žena po pôrode nízky prolaktín, znamenalo by to ťažkú generalizovanú nedostatočnosť podmozgovej žľazy a následnou ťažkou fyzickou deterioráciou vedúcou k smrti. takáto žena by ani len neotehotnel! To je nezmysel. Nie je okrem ťažkej nedostatočnosti podmozgovej žľazy jediný dôvod aby zdravá žena mala po pôrode nízky prolaktín, naopak, hladiny sú ako som uviedol násobne zvýšené!!!  Ďalej kolegyňa píše, cit.: - okrem toho, zvyšovanie prolaktínu nie je jediný mechanizmus, akým domperidón zvyšuje tvorbu mlieka,  koniec cit.  A akéže sú to ešte mechanizmy, pani kolegyňa? Našepkám Vám- placebo! Máte pravdu, placebo.

 

Momentálne však otázka stojí inak. Podľa diskusie k uvedenému článku končila autorka článku MUDr. Lucia Kantorová lekársku fakultu v roku 2014 a ešte nikde nepracovala, lebo má dieťa. To by samozrejme nevadilo, avšak žeby za taký krátky čas zabudla základy endokrinológie?

ˇMám teda na kolegyňu niekoľko otázok- ak je domperidon taký úžasný liek na podporu dojčenia, prečo si ho výrobca( u nás dovoz liek Costi, Medochemie, Limassol, Cyprus) nedal ani v jedinej krajine zaregistrovať ako laktagogum( liek na podporu tvorby mlieka)??? Viete aký by to bol fantastický biznis? Asi dobre vie prečo. Nemusí si nič registrovať. Lebo biznis je aj tak. A článok v e-denníku Postoj je toho dôkazom, rovnako aj činnosť OZ Mamila a OZ Ženské kruhy. Totiž- výrobca k vysoko "úspešnému" lieku domperidon na trhu zneužíva laikov a pololaikov ako autorka článku a vie, že liek aj tak bude dobre predávaný, hoci je off label. Firma za následky nenesie žiadnu zodpovednosť a laici tiež nie, lebo sú laici? Ale naozaj nenesú?

  Jedna po druhej hlásia krajiny nežiadúce účinky kardiálneho pôvodu pri vysokých dávkach domperidonu, aké bežne laktačné poradkyne rodičkám doporučujú. Lekár na zmiernenie zažívacích ťažkostí predpisuje dávky 3x10 mg, laktačné poradkyne však na tvorbu mlieka až 3x40 mg!!! Štvornásobne viac, ako diplomovaný lekár! V predošlých diskusiách na to reagoval aj zahraničný lekár- odborník na farmakologickú liečbu mozgu, že taká dávka už musí zákonite prejaviť nežiadúci účinok. MUDr. Kantorová však píše, že žiadne neboli popísané. A upozornil niekto mamičky zo strany LP aké tie nežiadúce účinky sú? Povedal im niekto že nadmerná únava, slabosť, malátnosť, závrate, hnačky vysoko pravdepodobne súvisia s konskou dávkou domperidonu, akú by nikdy nijaký lekár nijakému človeku, tobôž dojčiacej žene nedal? Zámerné zamlčovanie týchto vecí a bagatelizovanie nežiadúcich účinkov domperidonu považujem za hrubú nezodpovednosť autorky, keďže je lekárka a je povinná vedieť, čo robí a niesť za to zodpovednosť. Chce svoju kariéru začať tým, že ju raz niekto obviní, že mu umrela žena, matka, ktorá brala vysoké dávky domperidonu? Stačí, že sa jej zamotá hlava, padne a... nájdu jej v krvi na súdnom domperidon. Že sa to ešte nestalo? A ako to viete? Úmrtia žien po pôrodoch nie sú až také zriedkavé, väčšinou však údajne ide o komplikácie gynekologické. Naozaj? Myslí sa vôbec na farmakologický účinok, najmä ak ženy berú domperidon často tajne?

Článok začína srdcervúcimi prípadmi ako zúfalé mamičky prestali dojčiť lebo museli vysadiť po prečítaní môjho blogu domperidon. Žiadam dôrazne autorku článku - reakcie na môj blog, aby mi neverejnou formou sprostredkovala kontakt na tieto matky. Mám na to právo, keďže som bol priamo obvinený z ujmy na dojčení. Pokiaľ mi nebudú kontakty poskytnuté, obrátim sa na orgány činné v trestnom konaní. Nech skúmajú. Aj policajti majú deti, aj ženy ktoré koja. A kým sa tak nestane, prihováram sa všetkým mamičkám, čo VĎAKA môjmu blogu prestali brať domperidon- milé mamičky, buďte rady, že ste tak urobili. Ako som uviedol- donosená gravidita je plne hormonálne vybavená na laktáciu- na jej spustenie a udržanie. Ak to nejde, je chyba inde. Mliečna žľaza zhruba  po dvoch mesiacoch od pôrodu sa stáva autonómnym producentom mlieka a vplyv prolaktínu a iných hormónov je minimálny( info nájdete v knihe Miloš Jeseňák a spol.: Materské mlieko v kontexte modernej medicíny, Bratislava, 2015, časť Dojčenie z pohľadu gynekológa). Napriek tomu domperidon tvorbu prolaktínu ovplyvňuje, lebo od pôrodu tvorba prolaktínu v hypofýze klesá. Čiže, konské dávky domperidonu budú bičovať vašu hypofýzu k tvorbe prolaktínu, ktorý sa však do tvorby mlieka príliš nezapojí. nadmerná stimulácia hypofýzy domperidonom môže viesť k zväčšeniu tej časti hypofýzy, ktorá tvorí prolaktín, ktoré zväčšenie môže pretrvávať aj po vysadení lieku. V tom lepšom prípade môžete ostať dlhodobo neplodná, keďže prolaktín je antikoncepčný hormón. Radšej nekojiť, ako niesť dlhodobé následky.

Článok je samozrejme doplnený dôležito vyzerajúcimi štúdiami, samozrejme v angličtine, aby bol dojem suprový. Ale pri všetkej úcte, koľko žien čo práve porodili dokáže nájsť, preštudovať a analyzovať anglickú štúdiu čo má 12 strán? Prečo sa necituje naša literatúra? Prečo zmienené OZ nepozvú na diskusiu o dojčení našich odborníkov napr. prof. Zibolena, prof. Bánovčina, doc. Zeleňáka...? Prečo len zahraničných, ktorých tu nikto nepozná a nič o nich nevie? Ako som zistil, s hrôzou, spotreba domperidonu off labell čiže mimo odporúčané indikácie je vysoká a výrobca si mädlí ruky. Milé mamičky, milé laktačné poradkyne, nie je to ostuda, že dojčenie na Slovensku závisí na chemickej tabletke, že sa jej pripisuje taká dôležitosť? Nemalo by sa podporovať hádam trochu inak? A milá kolegyňa, MUDr. Lucia  Kantorová- verejnou propagáciou lieku k použitiu off label ste sa ako lekárka dopustili postupu non lege artis. Azda Vám nemusím vysvetľovať, čo to znamená. Porušili ste sľub, ktorý ste dali pri promócii. Spondeo, ac policeor. Pokiaľ budete v tejto činnosti pokračovať, oznámim túto skutočnosť Slovenskej lekárskej komore, kde ste akiste registrovaná. Taktiež redakciu denníka Postoj upozorňujem, vzhľadom na to, že sa nejednalo o blog, ale o regulérny článok, že taktiež nesie zodpovednosť za obsah článkov a to všeobecne, nielen v tomto prípade, To však skúsení redaktori denníka akiste vedia.

Na záver: domperidon ako chem,icky definovaná látka nie je schválený, doporučovaný a registrovaný na Slovensku na podporu laktácie. Každý, kto tak robí, riskuje poškodenie zdravia rodičky a obvinenie z pokusu o ublíženie na zdraví z nedbalosti. Domperidon ako laktagogum má svoje miesto jedine na špičkových pracoviskách, kde sa starajú o extrémne nezrelých novorodencov, ktorí sa narodili v tej etape tehotenstva, kedy ešte naozaj telo gravidnej ženy nestihlo vytvoriť dostatok prolaktínu, to jest okolo 28.. 32. týždňa gravidity. Rozhodnutie je však vecou špecialistov s bohatými skúsenosťami.

P.S. Ospravedlňujem sa dodatočne redakcii e-denníka Postoj za poznámky o zodpovednosti za uverejnené materiály. Článok ku ktorému sa vyjadrujem bol reakciou na redakčný článok o domperidone a preto redakcia e- denníka Postoj bola podľa tlačového zákona uviesť stanovisko dotknutej strany bez úprav. Za takéto stanovisko nenesie redakcia zodpovednosť. Ďakujem redakčnému kolektívu za pochopenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

ŠPORT

Utiahnutosť mu bránila v rozlete, tvrdí o ňom jeho tréner

Jakub Holúbek je na správnej ceste.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?