Ja neviem, ale stará mať spomínali, že...

Autor: Jozef Marec | 30.9.2016 o 11:49 | Karma článku: 11,67 | Prečítané:  15898x

Múdrosť generácií sa hromadila po tisícročia.  O prírode, o svete, aj o zdraví a chorobách. Moje nedávne blogy o bylinkách boli pokusnými balónikmi, ako na tajomstvá ľudovej múdrosti zareaguje verejnosť

Zareagovala ambivalentne. Niektorí ma obvinili z kacírstva, zo šarlatánstva, hoci som sa ani slovkom nezmienil, že by som vykonával nejaké šamanské praktiky. Že vlastne som sa snažil veci len zdokumentovať. Je to totiž súčasť našej postate, je to niečo, čo pomáhalo prežiť ešte mojim rodičom, je to súčasť niečoho fascinujúceho a unikátneho a žiaľ niečoho čo sa vo svetle dnešnej doby( nie medicíny, ale doby, myslenia a postojov ľudí) stráca v nenávratne. Je to veľká škoda, lebo napriek značnému podielu magických prvkov malo ľudové liečiteľstvo aj výrazné črty  racionálnej empírie, tisícročné skúsenosti overené vekmi, ktoré sa nemenia každých 5 – 10 rokov ako niektoré postuláty tzv. EBM( evidence based medicine- medicíny založenej na dôkazoch, čiže na štúdiách, ktorých hodnovernosť občas spochybnia  iné štúdie...)

Niektoré vyslovene adverzné reakcie čitateľov a diskutérov ma nemilo prekvapili. Ale nie ani tak pre vec samotnú, na to má každý právo mať svoj názor. Skôr preto, že ak by som mal byť ako Slovák na niečo hrdý na svoj národ, tak je to práve historická múdrosť, skúsenosti a skutky starých Slovákov. Nejde mi  potom do hlavy, že keď sú napríklad majstrovstvá sveta v niečom, kde sa darí slovenským družstvám, je Slovensko na nohách.  Všade visia slovenské vlajky, autá majú návleky ešte aj na spätných zrkadlách, krajinou sa nesie Slovenskóóóó, Slovenskóóó! Sme skrátka hrdí Slováci, národovci, vlastenci. Ale ozajstný vlastenec si podľa môjho názoru váži svoju minulosť, váži si lono matere z ktorej vyšiel aj v zmysle prenesenom na vlasť, aj v doslovnom. Príde mi to, že sme ozajstnými vlastencami pár dní v roku, po zvyšok času sme v ilegalite. Ale žiaľ, aj tých pár dní v roku ide naše vlastenectvo len tak po povrchu. Nikto nemusí veriť tomu, čo bolo. Ale nazývať ľudovú múdrosť tmárstvom, hlúpymi poverami a neviem čím, to mi príde hlboko neúctivé, až arogantné.

No nič, odbočil som. Musím povedať, že čím hlbšie stále do toho prenikám, tým viac, resp. častejšie hľadám odpovede na otázky zo súčasnosti u minulých generácií. I napriek tomu, že spektrum porúch zdravia s ktorým sa potýkali je na hony odlišné tomu dnešnému, že život vtedy a dnes je už úplne neporovnateľný a ich problémy naše ničím nepripomínali. Ale za pozornosť stoji ich životná filozofia, železná logika, bohatá empíria a sedliacky rozum. Mnohé z toho by nám dnes veľmi pomohlo.

Lebo sa ukázalo, že ich pozorovania boli mnohokrát veľmi správne, čo neskôr potvrdila aj veda, dokonca aj účinky niektorých na pohľad bizarných praktík našli reálne vysvetlenie. A to vôbec nehovorím o mnohých liečivých rastlinách, kde veda tiež potvrdila ich ľudové indikácie na liečbu. Tak by som si dovolil uviesť zopár ľudových odporúčaní a tvrdení a zhodnotiť ich pravdivosť a užitočnosť.

Postreh: nepi za mastným jedlom studené, dostaneš boľeňe( bolesti brucha)

Pravda? Pravda. Bolesti brucha, kŕče až hnačku môže vyvolať ľadový nápoj samotný, hlavne ak je človek riadne rozohriaty. Ale s tým mastným- tuk, aby ho mohlo zažívanie človeka spracovať, musí byť v tekutom stave. Aj tuhé tuky- masť, maslo, sadlo, majú bod topenia nižší ako teplota nášho tela( skúste si dať na dlaň lyžičku bravčovej masti) tam problém nie je. Ale napríklad niektoré umelo stužené tuky majú bod topenia aj 40 st. Celzia. Však hoďte na panvicu vedľa seba kúsok masla a smetolu a uvidíte, čo sa skôr roztopí. Ľadový nápoj na mastné jedlo môže schladiť tuk v požitej potrave na celé minúty a urobí ho nestráviteľným. Žlčník bude kričať o pomoc a lipáza bude nefunkčná, kým sa potrava znovu nezohreje a tuk neroztopí. Otázka do pléna- môže by príčinou žlčových kameňov, resp. ich vysokému nárastu v posledných rokoch nadmerná konzumácia ( aj skrytých) stužených tukov, ktoré majú vyšší bod topenia než naša teplota? Vylúčené to nie je.

Postreh: Nedávaj do úst hrebeň, dostaneš „žabu(špatu)“. Bolo a je to infekčné- kvasinkové alebo vírusové ochorenie slizníc dutiny ústnej a ďasien. To nám prízvukovali mamky a babky, keď sme s obľubou „hrali“ na starosvetských hrebeňoch z kosti, s dlhými zubami. To sa dal na hrebeň kúsok papiera a znelo to ako ústna harmonika.

Pravda? Pravda. Na používanom hrebeni je množstvo kvasiniek( lupiny nie sú parohy v prášku, ako tvrdí klasik, ale následok kvasinkovej infekcie vlasatej časti kože), vírusov a baktérií, ktoré sa na vlasoch s obľubou držia a po vniknutí do úst vyvolávajú zápalové prejavy rôzne regionálne nazvané( špata, žaba). Ich ľudová liečba bývala niekedy riadne drastická.

 

Postreh: Nohy držať v teple za každých okolností. Nohy sú „pán“. Ak nechceš ochorieť - nachladnúť, vymoč nohy v horúcej vode( vývare z ovsenej slamy, ďateliny...).

                           

Pravda? Pravda. V regiónoch, kde sa chodilo od marca do novembra(od mrazu do mrazu) naboso i cez rieku  je to síce trochu pokrytecké, ale hlboko pravdivé. Pochopili, že od premrznutých nôh hrozia lokálne infekcie v krku, v nose, pľúcach, obličkách. Je to skôr otázka možno čínskej medicíny- rôzne energetické body v chodidle, kde má každý orgán svoj bod, ale aj západná medicína vie, že chlad pôsobiaci na nohy spôsobuje reflexne značné obmedzenie prietoku krvi obličkami, aj na vzdialenejších miestach, ako sú sliznice dýchacieho a tráviaceho traktu. Nádcha, angína, zápal ľadvín môžu byť následkom reflexného miestneho zúženia ciev s následkom zníženého prekrvenia a zníženého prísunu obranných látok a buniek aj na miestach vzdialených od nôh. Infekcia prelomí lokálnu ochranu, ktorá bez podpory z krvi podľahne. Takto funguje napr. aj angína po vypití studeného, tu však chlad nepôsobí na hltan reflexne, ale priamo. Bublinky v ľadovom nápoji navyše spôsobujú drobné mikrotraumatizácie sliznice a uľahčia prienik infekcie. Našťastie sa infekcia nemusí prejaviť hneď, preto treba čo najskôr nohy poriadne zohriať. Stačí po členky, v tak horúcej vode akú znesiete, aspoň 15  minút a potom hrubé fusakle. Na hroziacu angínu sa mi osvedčilo vypiť pol litra teplého nápoja a bola zažehnaná. Rozdiel medzi teplým a horúcim je v tom, že teplý nápoj hreje, ale nepáli, môžete ho piť na „ex“, kým horúci nie, ten musíte sŕkať a fúkať. Horúce neodporúčam nič, škodí to žalúdku a pažeráku.

To isté môžeme povedať o konzumácii ľadových nápojov v horúcom lete- nepi studené, keď si rozohriaty, dostaneš zapaľeňe( zápal pľúc). Kedysi sa na roľu nenosili nápoje. Vždy sa našla v okolí studnička, kde sa chodilo po vodu. Voda v nich bola studená až hlava trešťala, hoci sme ich volali „tepličníky“. To preto, lebo nikdy nezamŕzali, okolo nich bola aj v zime zelená tráva a lem bez  snehu. Starí ľudia nikdy nevypili viac ako dva tri hlty, ktoré podržali v ústach.

 

Postreh: Nevyzliekaj si na slnku košeľu, slnko je v lete jedovaté.

Pravda? Hypoteticky. Možno to cítili intuitívne, možno na základe skúsenosti, že rakovina kože sa občas vyskytovala prakticky len na miestach neustále vystavených slnku- tvár, krk, ruky. Nebol to vždy melanóm, často menej zhubné nádory( spinocelurárny karcinom, bazaliom), ale keďže to nevedeli účinne liečiť, nádor rozožral a znetvoril tvár. Čo je však fascinujúce- ľudia žijúci trvale vo vrchoch, kde je veľa oblačných dní majú bledú kožu. Nemajú skoro nijaký pigment, aby koža absorbovala čo najviac UV žiarenia na výrobu vitamínu D. To je vývojová genetika. Ja som však naozaj nikdy nevidel ani len môjho otca, o starších generáciách nehovoriac, žeby sa aj v najhorúcejšom lete vyzliekli chlapi do pol pása. Nikdy. Nanajvýš rukávy na košeli vykásané do pol predlaktia.  A teraz prekvapenie- už desiatky rokov sa táto skúsenosť ignoruje. Našu na severnom Slovensku geneticky nepripravenú kožu vystavujeme páľave v boji o bohatierske bronzové telá a navyše ju ešte chodíme grilovať k moru. Výsledok- za posledné desaťročie násobne stúpol napr. v regiónoch Kysuce a Orava( možno aj inde) výskyt malígneho melanómu, najzhubnejšieho nádoru, aký si viete predstaviť. Túto info mám z prvej ruky- Kliniky plastickej chirurgie UNM Martin, ktorá je pre naše kraje spádová a kde som sa- sám majúc tú „česť“, liečil. U malígneho melanómu sa vážne predpokladá, že hlavnou príčinou je opakovaná nadmerná expozícia UV žiareniu( slnko, soláriá). Túto expozíciu si koža celé roky pamätá a naraz to príde. Boh vás opatruj. Naši predkovia to tušili.

Postreh: Pri pôrode dieťaťa má byť okolo rodičky čo najmenej ľudí, aby sa sústredila len na pôrod. Preto nepripúšťali s výnimkou mimoriadnych situácií( umierajúca rodička)mužov- manželov  k pôrodu.

Pravda? Je to na samostatný blog. Je to zložité ale v podstate veľmi racionálne. Podľa niektorých autorov by mala žena až do porodenia plodu úplne vypnúť druhú signálnu sústavu, emócie a myšlienky a sústrediť sa na pôrod. Účasť muža pri pôrode je emocionálna aj biologická záťaž. Muž je často vyľakaný, v strese, uzlík adrenalínu, čo sa na vnímavú ženu prenáša. Ona sama potom upadá do stresu a to je zle, lebo stresové hormóny- adrenalín a glukokortikoidy pôsobia antipartálne-oslabujú činnosť maternice. Príchod človeka na svet je úžasná vec a chápem mnohých partnerov, že to chcú prežívať spolu. Ale druhá vec je, že po konzultáciách s pôrodníkmi, neonatológom a berúc do úvahy svoje vlastné skúsenosti som sa utvrdil– účasť partnera pri pôrode často retarduje, dobre rozbehnutú činnosť až sa stane niekedy, že pôrod sa úplne zastaví a musí sa dokončiť inštrumentálne( vytiahnuť vákuom, alebo kliešťami) či operačne. Inými slovami zjedodušene- aj keď niektoré páry si od účasti partnera sľubujú emocionálnu podporu, môže sa nakoniec otočiť proti rodičke, že odvedie jej pozornosť od pôrodnej aktivity. Sa mi vidí, že sa to trochu fetišizuje a osobne som toho názoru že nie. Otec predsa môže čakať hneď za dvermi sálu a skoro okamžite sa z potomka s manželkou potešiť. Nikomu to ale nevnucujem. Až to bude definitívne potvrdené, že je to naozaj tak, zariadime sa. Lebo dnes sa pôrody komplikujú čoraz viac aj inými civilizačnými faktormi, tak načo pridávať ďalšie...

Postreh: Žene pri pôrode treba dať do ruky mužove nohavice, bude ľahšie rodiť.

Pravda? No naoko úplný nezmysel. Lenže- predstavte si. Americkí vedci zistili( okrem toho, že ľudia veria všetkému čo zistili americkí vedci) a urobili zaujímavý experiment, že ak dajú rodiacim ženám prepotenú mužovu košeľu, naozaj rodia ľahšie. Príčina? Vôňa ( no povedzme, lebo asi skôr zápach) milovanej osoby vyvolala v hypofýze ženy reflexne tak mohutnú tvorbu oxytocínu, že naozaj rodili ľahšie! Keď merali hladiny oxytocínu ženám „s košeľou“ a ženám čo im podali oxytocín injekčne ukázalo sa, že ženy „s košeľou“ mali hladiny oxytocínu vyššie než nie, ktorým bol podaný umelo. Naši predkovia nevedeli o oxytocíne nič. Nevedeli skoro nič o tom čo dnes o chorobách vieme my. Aj toto je krásny príklad empírie a dlhoročných pozorovaní. Takže- vlastne celého chlapa k pôrodu netreba, stačí košeľa, či gate?-:)

Postreh: Čoho sa telu žiada, to mu neškodí.

Pravda? Asi nie. Takto totiž ospravedlňovali alkoholizmus, ktorý sa hlavne od polovice 19.storočia u slovenských sedliakov silno rozmáhal. V tomto sa naši predkovia mýlili.

A tak by sme mohli pokračovať ešte dlhšie. Napríklad o využívanie telesných tekutín žien, ktorými si chceli „pričarovať“ vyhliadnutého mládenca. Je možné, že to fungovalo vďaka tomu, že tieto tekutiny obsahujú veľké množstvo tzv. sexuálnych atraktantov- feromónov, o ktorých je známe, že pri výbere partnera zohrávajú veľkú úlohu- podvedome.

 

Pár príkladov stačí. Predošlé generácie mali mnoho múdrych riešení na viaceré  situácie, ku ktorým sa veda ťažko dopracúvala desaťročia. Mali jedného spojenca, akého my väčšinou nemáme. Čas. Intuitívne sa snažili podporovať hojivé a liečivé sily organizmu a tušili, čo mu škodí. Ale organizmus na mobilizáciu vlastnej obrany potrebuje čas, niekoľko dní, týždňov. To je pre nás luxus. My potrebujem zdravie ihneď, preto hlceme tabletky a namiesto ležania v teplej posteli vysedávame v čakárňach u doktorov, aby sme sa o svoje chrípky podelili so spoluobčanmi. Lebo žiaľ- nemôžeme si dovoliť maródiť, lebo prídeme o prácu, nestihneme dokončiť projekt, lebo dieťa nesmie vynechávať zo školy. Neodsudzujem to, samozrejme, poznám to dobre aj sám. Lenže potom sa nemožno čudovať, že aj deti aj dospeli chorovali vtedy sporadicky a nie 10x za sezónu ako dnes, lebo telo malo dosť času na liečbu aj rekonvalescenciu.

Naši starkí vedeli, že vážne chorý človek nemôže mať bohatú a silnú stravu, lebo by ho to zabilo. Veda sa dnes postupne tiež prepracúva k tomu, že kedysi žiadúci vysoký prívod kalórií a ostatných živín pacientom v kritických stavoch nepomáha, ale ich zabíja. Bude to zo päť rokov čo som si na túto tému vypočul fantastickú prednášku od špičkového odborníka. Bola pre mňa vysvetlením, prečo ľudia, ktorí prežili ťažké hlady, strádania, koncentráky, fronty, ktorí sa celé desaťročia do sýta nenajedli, prečo sa mnohí dožili viac ako 90 rokov v plnom zdraví. Lebo si neničili organizmus potravou.

Že nie nadbytok potravy lieči, ale naopak- mierna hladovka dožičí organizmu kapacity na boj s infekciou, ktoré by inak musel presúvať na trávenie a vstrebávanie živín. Ťažko chorí často ležali v horúčkach, ktoré sa zrážali smotanovými zábalmi, octom a podobne, celé dni nejedli a nepili a nikto neumrel na dehydratáciu ani od hladu. Naopak, práve vďaka tomu sa často vystrábili( ake niekedy aj nie, samozrejme) napr. aj zo zápalov pľúc, ťažkých hnisavých pneumokokových, ktoré by dnes  našinca bez antibiotík zabili. Bola v tom empíria, vedomosť, či intuícia? Ktovie. Fakt ale je, že niektoré ich postupy založené na historických skúsenostiach boli oveľa lepšie ako naše. Nemali štúdie, nemali metaanalýzy. Ich vedomosti sa zakladali po tisícročia a nemenili sa ako tie dnešné. Niekedy mám pocit, že niektoré veci robíme akosi naopak, ako by sme mali. Medicína má človeka rozkúskovaného na jednotlivé orgány, ale málokedy sa berie do úvahy človek ako celok. Toto je ďalší náš veľký handicap. V medicíne máme na nervový systém neurológa, na krk, uši a nos otorinolaryngológa, na srdce kardiológa, na zažívanie gastroenterológa... atak ďalej. Len na človeka nemáme žiadnu odbornosť. Aj v tomto boli pred nami. Aj keď používali niekedy iracionálne prvky, či prostriedky, aj tie boli vždy zamerané na celého človeka, nie na jednotlivý orgán...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Muži prišli na to, ako po narodení dieťaťa získať viac peňazí

Ak ide na materskú aj muž, rodina si môže pekne privyrobiť. Veľa ľudí o tom nevie.

KOMENTÁRE

Boj s Ficom už nestačí

Pravica by sa mala zamerať na daňovú politiku a kritiku byrokracie.

SVET

V najväčšom austrálskom zábavnom parku zomreli ľudia

Za tragédiou je zrejme dopravný pás na vodnej atrakcii.


Už ste čítali?