Zbytočné gesto Daniela Lipšica

Autor: Jozef Marec | 23.9.2016 o 22:20 | Karma článku: 13,09 | Prečítané:  4108x

Chcel som, pôvodne napísať že prázdne gesto. To by však nebolo spravodlivé, dokonca ani voči človeku, ktorého som donedávna veľmi nemusel. Ale život obrusuje hrany. Aj jazvy.

Bude to hádam už šesť rokov. Pekný októbrový podvečer. V obci Podvysoká, kde žijem, som sa šinul 40-tkou za nejakým červeným veteránom. Aj on sa šinul. Dôvod-   v našom jazdnom pruhu si robil jazdu zručnosti na bicykli nejaký občan. Kľučkoval pomedzi pomyslené kužele až sa rozhodol pre jazdu po rovnej čiare. Stredovej. Bol by som prisahal, že ide odbočovať doľava. Zrazu urobil taký saganovský manéver- ukážkovú vlnku pred červeného veterána s veteránom za volantom. Ten mu len zľahka ťukol do zadného blatníka a cyklista sa zrútil ako skala na vozovku. Bez akýchkoľvek obranných reflexov.  Dve sekundy, čo som bol pri ňom stačili, aby prestal dýchať. Chrčal, mal zapadnutý jazyk. Nacvičené chmaty a bolestivá stimulácia mu zachránili život. Policajti prišli, spísali. Trvalo to hodinu a pol. Starký v aute bol potrestaný za ublíženie na zdraví z nedbalosti. Ale ani Čak Norris by tomu nezabránil. Mňa sa policajti  v konaní proti vodičovi ani neunúvali vypočuť. Azda aby si nemusel kaskadér platiť zdravotné úkony. Krvácanie do mozgu pod vplyvom návykovej a omamnej látky by vyšlo na pekný peniaz. Ale bol to brat vplyvného starostu istej hornokysuckej obce. Vyhrabal sa z toho. Pije  a jazdy zručnosti na bicykli skúša ďalej. Nebyť tohto zážitku, asi by tento blog nevznikol. Je to len malá ukážka, ako ľahko si v prúseri, Navyše  v takom skorumpovanom štáte...

Nebol by som sa v politike osobne nikdy nazdal, že budem voliť pravicu. Stalo s v marci t.r. Nebol by som sa nikdy nazdal, že budem verejne banovať za pravicovým politikom, zrodeným navyše v tieni  (zneužitého) kríža. Nič proti krížu, no križiaci do modernej politiky nepatria. Arogantné zasahovanie slovenského kléru do politiky, pastierske listy... atď. To sa mi vtedy  bridilo a človek sa potom dlho zbavuje predsudkov. Aj voči Danielovi Lipšicovi som nejaké mal.  Ako minister vnútra, či spravodlivosti urobil nejaké kontroverzné rozhodnutia, vystupoval pomerne moralisticky a z pozície akéhosi arbitra slušnosti a morálky. V súkromí zrejme aj slušným bol, neviem nič o nejakých aférach. Dokonca neviem  o nijakých diskvalifikujúcich aférach ani z jeho politickej dráhy. Okrem chybných ministerských rozhodnutí( vodné delá...). Lebo súkromie je jedna strana mince politika, predpokladá sa sa automaticky, že ho má stabilizované a usporiadané. Ale jeho politická mravnosť je niekde inde- úspešne odolávať nástrahám a lákadlám top politiky. A nielen to, ale proti nim aj bojovať. Neviem o žiadnom pošmyknutí, hoci tiež je pravda, že nie som nijaký jeho životopisec a až tak podrobne som jeho politickú dráhu nesledoval. Jedno je ale fakt, že odkedy vstúpil do top politiky, či ako vládny, či opozičný politik, vždy ho bolo vidieť a počuť. Môj dojem- podotýkam. A tak sa logicky aj po absolútnom krachu kresťanských strán zaradil k pravici. Konzervatívny a hodnotovo( pravdepodobne) úzko vyhranený politik k liberálom(!). A stal sa lídrom. Na Slovensku normálka. Každý s každým. Každý s každou. Každá s každou...

To ale nie je dôvod, prečo nemal odstúpiť. Tých dôvodov je viac:

  • Nepochybne, to azda nikoho ani nenapadlo, že urobil úmyselný trestný čin. Je to tragédia pre každého človeka a aj on bude do smrti s tým pocitom žiť. To je pre normálneho človeka trest sám o sebe
  • Nehoda ešte ani nebola dovyšetrovaná, miera jeho zavinenia ešte nie je stanovená
  • Starkému to život nevráti
  • Jeho gesto ospevujú jeho priaznivci a politickí partneri ako ukážku politickej zodpovednosti a morálky. Ale s trpkou slinou v krku. Mali by  skôr smútiť. Lebo okrem nich a azda aj tých  slušných ľudí, ktorí na celý problém pozerajú tak trochu prvoplánovo, lebo majú dosť vlastných problémov, až tak neohúril. Predpokladám, že ani ohúriť nechcel. Ale unáhlil sa.
  • Rozhodne neohúril tých, ktorí budú z jeho odstúpenia skvele profitovať. Vládnuci politici, ktorí kryjú tunelovanie, daňové podvody, nehanebnú politickú korupciu v politických elitách, úchylákov a násilníkov, sexuálne otroctvo tam, kde je potreba morálne vzory a ľudskosť povýšiť na najvyšší piedestál, tí si mädlia ruky.
  • Lebo môžeme mať na Lipšica rôzne názory, na jeho kroky ako ministra, poslanca jedno sa mu uprieť nedá. V mierne kolabujúcej opozícii vyčnieval. Nemožno mu uprieť vzdelanie, kultivovanosť, politické a profesionálne skúsenosti a ťah na bránku. Pri všetkej úcte, neviem, čím to bude, ale mám nepríjemný dojem, že drvivú väčšinu opozičnej pravice vládnuca svorka príliš vážne neberie. A s novým lídrom opozícia ešte nie je ani len tehotná.( Beriem do úvahy fakt, že Sulík je v EP).
  • Rešpektujem Lipšicove pocity. Sám som bol 2x veľmi blízko podobnej katastrofe. Závidieť ozaj nie je čo, jedine želať skoré psychické zotavenie. Ale osobné pocity mali ísť bokom. Nemyslím si, že nezavinená( prezumpcia neviny) nehoda, i s úctou k vyhasnutému životu, by ho nejakým spôsobom diskvalifikovala k výkonu mandátu zákonodarcu.
  • Neviem, či to bolo politicky prezieravé. Je isté, že by boli doňho šili ako u Verdunu. Koaliční zlodeji, prvoplánoví novinári a akiste aj časť verejnosti. Veď už X krát sme boli na Slovensku svedkami, že aj tá najhoršia ľudská tragédia sa dá komerčne zneužiť a tobôž politicky. Ale mal to ustáť. Politik jeho rangu ( podotýkam, že aj keď len slovenský) musí také tlaky ustáť. Aj napriek tomu, že by to mal nejaký čas zrejme denne na tanieri. Na Slovensku ročne umiera zbytočne na zlyhanie zdravotníctva okolo desať tisíc občanov, ktorí sa tiež ničím neprevinili. Tie mechanizmy sú  veľmi dobre známe. Istotne by sa dalo vytiahnuť minimálne zopár desiatok „falov“ keby Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou  nebol politicky obsadzovaný, ktoré by jednoznačne preukázali zlyhanie nieže systému, ale jeho konkrétnych segmentov a konkrétnych persón s priamou politickou zodpovednosťou. A vari niekto z funkcionárov okolo zdravotníctva odstúpil? Vari obete absolútnej neschopnosti, nekoncepčnosti a bohapustého tunelovania zdravotníctva nemali mená? Nemali svojich blízkych, čo ich oplakávali? Človek, ktorého Lipšic zrazil si možno svoj osud zavinil čiastočne aj sám, nevieme, chráň boh, nechcem blížiť. Ale ešte ani nevieme hladinu alkoholu a či vôbec nejakú mal. Obete slovenského zdravotníctva si svoj osud nezaslúžili. A čo? A nič.
  • Lipšic dostal mandát od občanov a nemálo z nich mu verilo. Dokonca si myslím, že  ich rady postupne narastali. Pre mnohých bol akousi malou nádejou v strede opozície, ktorá sa bez toho, že by Ficova svorka čo len pohla prstom, dostala do už len predstieranej aktivity a vyhasína. Daniel Lipšic si mal uvedomiť priority, kde a čo determinuje jeho politickú zodpovednosť. Za to, čo sa mu stalo, ho nemožno spochybňovať ako človeka. A koho nemožno spochybniť ako človeka, nemožno ho spochybniť ani ako politika. Pre mňa nie je jeho vzdanie sa mandátu nijakou ukážkou politickej zodpovednosti. Skôr by sa mi natískal iný dôvod.  Daniel Lipšic ma svojim gestom neohúril. Ba musím povedať, že ma sklamal.

Život ide ďalej. Chvíľu potrvá, kým sa Daniel Lipšic zotaví s otrasného zážitku. Želám mu to čo najskôr. Človeka nemusíme mať radi, aby sme mu prejavili účasť. No každopádne je isté, že politicky sa mu bude dýchať oveľa ľahšie. A Slovensku budú naďalej vládnuť  oveľa amorálnejší politici. No, politici. Taký eufemizmus je pre nich luxusom. V kultúrnej a civilizovanej krajine by nosili pruhované tričká a lepili papierové vrecká. S Lipšicom odišiel z tzv. štandardnej opozície jediný ozajstný politik, akého mala. Podľa mňa odišiel zbytočne. Na mne však nezáleží. On sám najlepšie pozná ozajstné dôvody

Toto je môj súkromný názor. Vopred sa ospravedlňujem, že ho mám.

  •  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, diaľnicu na Trnavu rozšíri na osem pruhov

Proti zmenám sa postavili aktivisti aj Bratislavský samosprávy kraj.

DOMOV

Prieskum: Voľby by koalíciu posilnili, ľudia najviac veria Kiskovi

Najviac hlasov by získala strana Smer.

KOMENTÁRE

Pomalé hnednutie sivej kôry

Zatemňovanie v hlavách všetkých, ktorí žijú mimo nákupných centier, vnímame ako vybočenie z normálu.


Už ste čítali?