Očkovať alebo áno? 2. One more time

Autor: Jozef Marec | 26.7.2016 o 18:05 | (upravené 10.8.2016 o 23:19) Karma článku: 12,33 | Prečítané:  7768x

Ľudská a morálna vyspelosť každej komunity je daná jej schopnosťou ako sa dokáže postarať o svojich najslabších a najbezbrannejších  členov

Pravdupovediac, nečakal som až takú bohatú diskusiu na môj blog o očkovaní. Očakával som rôzne útoky a negatívne postoje, veď to nebol môj prvý stret s odporcami očkovania. Publikoval som skoro 20 rokov v regionálnych týždenníkoch na Kysuciach a nikdy som sa nevyhýbal témam kontroverzným a ťažkým.

Čitatelia týchto periodík si na to ešte isto pamätajú. Som zvyknutý na to, že ľudia so mnou niekedy nesúhlasia, som zvyknutý dokonca na osobné útoky, nevyvolávajú vo mne až také emotívne reakcie, ako by si niekto myslel. Keď idem s kožou na trh, musím počítať s nejakým škrabancom. A ja som si bol dobre vedomý do čoho idem.

Napriek tomu ma diskusia prekvapila, ale musím povedať že pozitívne. Odporcovia ma naopak, takpovediac trochu sklamali. Nepriniesli nič nové, staré ošúchané klišé a pseudoštúdie staré už aj 5 rokov, žiadne relevantné argumenty, ktorých by sa dalo chytiť, alebo o nich aspoň uvažovať. Zato osobných útokov a urážok dosť, ale to je také slovenské. Keď nemám argumenty, tak protivníka aspoň opľujem.

Nevadí mi to ani trochu. Snáď len ten fakt, akí sme Slováci nevychovaní ma mrzí. Nie som fanatickým zástancom očkovania a aj v diskusii som  sa k tomu vyjadril. Som za očkovanie proti smrteľným a potenciálne smrteľným ťažkým chorobám s vysokým smrtiacim, epidemiologickým a kontagióznym potenciálom.

Očkovanie proti TBC

Takže - jednoznačne očkovať proti  záškrtu, čiernemu kašľu, mumpsu (nech sa prihlásia všetci tí, zo starších generácií, čo po mumpse ohluchli!!!), osýpkam (mimoriadne zákerné ochorenie!), ružienke, poliomyelitíde, pneumokoku, hemofilovi, hepatitíde B. Neviem či bolo správne zrušenie očkovania proti TBC. Nebolo to z dôvodu nežiaducich reakcií, ale vraj klesla incidencia TBC u nás (t.j. výskyt nových prípadov) pod 10 na 100 000 obyvateľov.

No, tu by som naozaj rád vedel, ako robia štatistiky záchytu nových prípadov, keďže choroba sa už aktívne nevyhľadáva a v súčasnom systéme zdravotníctva podľa mňa veľké množstvo prípadov TBC uniká diagnostike. Nemocnice sú dnes výrobňou ukončených hospitalizácií, bodov, prípadne lôžkodní a pacient je len „nežiaduci“ resp. vedľajší produkt systému. Je to dlhý príbeh, ale - napr. na interných môžu pacienti ležať maximálne 7 dní.  

Množstvo ochorení pľúc sa ani nestihne odhaliť a už vôbec presne diagnostikovať. Odídu domov, alebo umrú a my netušíme, koľkí mali tuberu. Už sa ani nepitve, skoro vôbec. Kedysi sa muselo všetko a  aspoň posmrtne sa zistilo, že dotyčný mal TBC a urobili sa opatrenia. A tak sú naše štatistiky odkázané len na  diagnostikované prípady z pľúcnych ambulancií, prípadne na sporé hlásenia z nemocníc a obrovské množstvo nezistených prípadov uniká. Zrušenie očkovania proti TBC bola chyba prameniaca z neznalosti reálneho zdravotného stavu obyvateľstva...

Ako sme diskutovali o očkovaní

Príspevky v diskusii boli rôzne. Veľa bolo pozitívnych, čo ma potešilo, boli aj také, ktorých autori mali v súvislosti s očkovaním zlú skúsenosť, čo sa týka nejakej negatívnej zdravotnej komplikácie. Tu treba povedať, že lokálnych ale v konečnom dôsledku nezávažných reakcií je pomerne veľa. Začervenanie, teplota, mrzutosť nechutenstvo, bolestivosť svalov, čiže tzv. flu - like syndromy podobné chrípke.

Treba povedať, že sú to dôsledky uvoľnenia tzv. mediátorov zápalu, produktov bielych krviniek a príznakom, že v tele prebieha imunitná reakcia. Možno o niektorých vedia aj laici, sú to napr. niektoré interleukíny, interferóny, TNF. Tie spôsobujú aj apatiu a nechutenstvo. Ak boli závažné reakcie, dokonca vraj nejaká veľmi deštruktívna encefalitída, nedotiahli sa do konca a pravdivý záver, že áno, ochorenie spôsobila vakcína nie je.

Rodičia dieťaťa sú zatrpknutí a svoj príbeh rozprávajú potom ako hrôzostrašný následok očkovania. Istý veľmi chytrý pán popísal dokonca „množstvo“ úmrtí po očkovaní proti osýpkam, čo už ozaj hraničí so zdravým rozumom. Podľa mňa. Ak sa naozaj jednalo o encefalitídu, určite je o tom záznam.

Požiadal som dotyčného aby mi zaslal fotokópiu lekárskej správy, ale odmietol. Vraj na to nemám dostatočný odborný potenciál, aby som to posúdil. Nuž, lepšie je udržiavať si imidž chudáka postihnutého očkovaním, ako vedieť ozajstnú pravdu.

Lebo pokojne sa môže stať a to hocikomu, že dieťa môže byť zaočkované v inkubačnej dobe nejakého ochorenia. Tá trvá aj niekoľko týždňov a keď príde čas, choroba prepukne aj navonok. A potom kričia - aha, má to z očkovania! Hlúposť. Aby som objasnil svoju pracovnú pozíciu- pracujem ako vedúci lôžkového oddelenia pre obrovský spád 126 tisíc obyvateľov. Ak by boli nejaké závažné nežiaduce reakcie v našom spáde, naše oddelenie by bolo prvým filtrom, ktorý by ich zachytil. Ale žiadne nie sú.

Niektorí diskutujúci si vytvorili nick až po vyjdení článku, to znamená, že im nešlo o vec, iba o provokácie. Nevadí, aj takí sme ľudia. Žiadali po mne presné informácie o zloženiach vakcín, o výskyte nežiaducich účinkov (NÚ), dokonca znalosť zahraničných očkovacích kalendárov. To všetko je dosť pomýlené a súvisí s neznalosťou praktického fungovania vakcinácie.

Povinnosti očkujúceho lekára

Očkujúci lekár by mal vedieť – či vakcína nie je po záruke, či neobsahuje niečo, na čo je jeho očkovanec alergický. Lekári „svoje“ deti poznajú od narodenia, vedia o nich všetko a čo nevedia, majú v počítači. Nemusia vedieť dokonca koľko vakcína obsahuje hliníka, lebo hliník nie je alergén. Mal by si pred očkovaním upresniť anamnézu a dieťa podrobne a trpezlivo fyzikálne vyšetriť, aby odhalil prípadné hroziace akútne ochorenie. To je jeho povinnosť.

Treba si uvedomiť, že aj lekár je v istom zmysle čosi ako konečný konzument vakcíny. Že mu je dodaný nejaký produkt, ktorý je odporúčaný zodpovednými odborníkmi k použitiu ako nezávadný. Predsa TÚ VAKCÍNU PRED NIM UŽ NIEKTO ODBORNE POSUDZOVAL A POD POSUDOK SA PODPÍSAL!!! Myslím, že sa nemýlim ak poviem, že je to ŠÚKL- štátny ústav pre kontrolu liečiv a príslušná sekcia farmácie ministerstva zdravotníctva.

Niekto urobil svoju prácu a vzal za to peniaze a lekár si robí prácu svoju a produkt používa. Mal by posudky odborníkov o vakcíne spochybňovať? A prečo? Len preto, že nejakí, niekým zrejme dobre zaplatení antivaxeri vykrikujú do sveta bludy, ktoré nemajú ničím podložené a to doslova a do písmena ničím? Protirečia si vo svojich pochybných teóriách, zaťahujú do svojich pseudoargumentov rôzne konšpiračné teórie, ktoré nemajú s očkovaním nič spoločné? Ja osobne nemám najmenší dôvod posudky odborníkov spochybňovať.

Poviete si - a čo ty ako lekár nemáš vlastný názor? Nuž mám, veď som ho prezentoval v predošlom článku! Žiadny argument antivaxerov ma nezviklal, ani ich hysterické osobné útoky. Naopak, celá tá diskusia mi dala aj veľa odborných poznatkov, lebo sa zapojili do nej aj múdri a slušní ľudia a ja som si niektoré názory skorigoval, poopravil. Ale boli to všetko veci nepodstatné vo vzťahu k meritórnemu problému - očkovať, alebo áno.

Nie som neomylný a drobné nepresnosti v diskusii  som si uvedomil – lebo odozva na článok ma primäla k tomu, že som si počas voľných dní preštudoval desiatky článkov, od nestranných odborníkov (dokonca aj mimo zdravotníctva) aj od odporcov. Som veľmi rád, že napriek tým nepresnostiam sa mi vlastne potvrdili moje dlhoročné skúsenosti pediatra z regiónu s dlhodobo nadpriemernou pôrodnosťou a teda s množstvom očkovaných detí zo spádu tých vyše 120 tisíc obyvateľov.

Hliník vo vakcíne nie je strašiak

Apropó, hliník! Keď už došli všetky argumenty, tak hliník, záchranný padák antivaxerov. Pripisujú sa mu strašné účinky, od autizmu až po úmrtia. Paradoxne, dôkaz o nevedomosti a neznalosti odporcov je napr. v tom, že najväčší „hriešnik“ čo sa týka vraj výskytu autizmu je vakcína MMR (osýpky, ružienka, mumps) hliník vôbec neobsahuje. Ale poďme po poriadku - základný problém je očkovanie vakcínou Synflorix a Infanrix Hexa je, že dokopy obsahujú 1,32 mg hliníka. Infanrix 0,82 mg, pričom európsky liekopis pripúšťa až 1,2 mg v jednej vakcíne. Čiže hlboko pod normu. Ale...

Istá MUDr. Ludmila Eleková vo svojom článku na istej antivaxerskej stránke dňa 10.6.2011 uviedla neuveriteľnú číselnú ekvilibristiku, ktorá svedčí o tom, že buď cielene klame (prečo asi?) alebo nemá dunstu o farmakokinetike hliníka. Spočítala obsah hliníka v jednej a druhej vakcíne, došla správne k číslu 1,32 mg.

Ďalej správne vyrátala, že 5 kilové dieťa má v tele asi pol litra krvi. Tak jej vyšlo, že po očkovaní má dieťa v krvi 2,64 mg hliníka. Logiku to má, na chudákov rodičov to muselo zapôsobiť a odporcovia jej tlieskali. Ale v KRVI? A prečo v KRVI? Veď vakcíny sa nepodávajú do žily, to sa prísne nesmie! Podávajú sa do svalu! A hliník je tu vo forme nerozpustných solí. A je tu na to, aby práve zadržiaval vo svale vakcínu naň naviazanú čo najdlhšie, aby imunitný systém s ňou „obcoval“ čo najdlhšie!

Vo vode nerozpustné soli hliníka - hydroxid hlinitý a fosforečnan hlinitý sa len veľmi pomaly rozpúšťajú v medzibunkovej tekutine a nie v krvi a toto rozpúšťanie trvá viac ako mesiac!!! Zatiaľ minimálne 1 miligram hliníka prijme bábätko do tela v potrave a to aj napriek nízkej vstrebateľnosti z čreva. Je to ďalší mýtus a klamstvo antivaxerov, že hliník sa z potravy nevstrebáva. Síce veľmi málo, ale áno. Okolo 0,25 % až po 3% podľa pridružených živín. V prostredí malých organických kyselín ako citrónová, mliečna, jablčná... rezorpcia hliníka z potravy násobne stúpa. Vylučuje sa obličkami u zdravých detí bez akýchkoľvek problémov.

Ak sa teda vylučuje nerozpustný hliník o množstve 1,32 mg zo svalov mesiac, denne sa ho vylúči  do organizmu asi 43 mikrogramov. Keďže sa však zároveň okamžite viaže na bielkoviny transferín, albumín a vylučuje sa obličkami, ťažko postihnúť aktuálnu hladinu hliníka v danom okamihu, je však opodstatnené predpokladať, že je oveľa nižšia než množstvo hliníka vylúčeného zo svalu po vakcíne v čase.

Akútna toxická hladina hliníka v krvi bola stanovená na 100 mikrogramov, čo je ďaleko nad dennú rezorpciu zo svalu po vakcínach. Toto číslo sa antivaxerom neľúbi, hoci sami nemajú nijaký protiargument. Navyše však - príznaky akútnej otravy neboli popísané a chronická otrava bola popísaná len u dialyzovaných pacientov, kde sa dlhodobo používala na dialýzu tekutina s obsahom hliníka.

Ich vnútorné prostredie však len ťažko zrovnávať so zdravými, keďže vylučovaciu funkciu nezaisťuje ľadvina ale stroj. A obsah hliníka v mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou nie je príčinou, ale následkom poruchy. Nie je ďalej jediný dôvod sa domnievať, že hliník zo svalu po vakcinácii a hliník zo stravy sa vylučuje z tela rozdielne. Prečo by mal?

Navyše, mozog stojí na poslednom mieste medzi orgánmi v množstve akumulovaného hliníka. Prečo? Lebo mozog je proti krvi chránený tzv. hematoencefalitickou bariérou, ktorá je anatomicky tvorená  mozgovými plenami. Nie úplne, ale predsa len chráni mozog zdravého dieťaťa pred vstupom hlinitých solí. Toto je aj moja odpoveď diskutérovi s nickom 2stein, ktorý ma obvinil z demagógie.

Dieťa nie je zmenšený dospelý

Obľúbená je nasledovná ponuka - vraj dajte si pichnúť do svalu vakcínu v množstve, ktoré zodpovedá vašej hmotnosti v porovnaní s váhou dieťaťa. To mi už navrhovali aspoň trikrát a údajne je za odvážlivca za to vypísaná aj odmena 100 000 dolárov! Nuž, ja by som pokojne vzal, keby to niekto dokázal presne vyrátať.

Táto ošúchaná ponuka však vychádza síce zo všeobecne rozšírenej primitívnej, ale hlboko mylnej predstavy, že dieťa je zmenšený dospelý. Ale nie je ani náhodou! Dieťa (bavíme sa o dojčati, povedzme vo veku pol roka) má oveľa väčší povrch tela vo vzťahu k hmotnosti. Má vyšší obsah telesnej vody (cca 80% k 70% dospelého) iný pomer telesného tuku - vyšší ako dospelý.

Jeho obličky potrebujú na vylúčenie škodlivín relatívne viac vody ako u dospelého, preto dieťa pomerne oveľa viac pije. Pol ročné vypije v pohode liter tekutín za 24 hod. To by som ja potom musel vypiť asi 30 l. Farmakokinetika liekov je u detí celkom iná ako u dospelých, preto sa deťom aj ordinujú vyššie dávky napr. antibiotík na 1 kg hmotnosti ako dospelým. A tak ďalej. Čiže ponuka je nevierohodná a nekompetentná. Ale ak to niekto presne vyráta, tak ...“já to tedy beru...“!

Autizmus a vakcíny

Autizmus a vakcíny - v tejto problematike ako som uviedol, nemajú odporcovia vôbec jasno. Obviňujú hliník, ale aj MMR vakcínu, ktorá hliník neobsahuje. Nárast autizmu v posledných rokoch nie je reálne prítomný. To sa „len“ zlepšila diagnostika, zaviedli sa jasné kritéria. Tak sa pod autizmus dnes dostali diagnózy, ktoré boli kedysi pod inými menami - poruchy správania, mentálna retardácia, obsedantné poruchy a podobne.

Veď ešte cca 20 rokov dozadu bol obsah hliníka vo vakcínach viac ako dvojnásobný oproti dnešku. Nebol by paradoxný nástup autizmu práve po jeho znížení vo vakcínach viac ako o polovicu? Tak nie je nakoniec príčinou zvýšeného výskytu autizmu zníženie hladiny hliníka vo vakcínach? Žeby ten hliník postihnutým deťom chýbal? (: (: (:

Chápem rodičov, že sa boja, že majú obavy a úzkosti o svoje dieťa. Plodnosť Slovákov prudko klesá, mnohé deti sú dlho vymodlené, očakávané, zvyšuje sa počet umelých oplodnení, čo vôbec nie je pre páry jednoduché. A to i napriek tomu, že niektorí „presvätí“ poslanci NR SR  chcú posielať také ženy do basy.

Hnutie Antivax a ich neprofesionálny prístup

Mnohí rodičia sú precitlivení a hľadajú pomoc, odbornú, psychologickú, či len obyčajnú ľudskú. To sa dá pochopiť. O to odpornejšie je potom počínanie tzv. “profesionálnych“ antivaxerov, ktorí často bez odborného vzdelania púšťajú do sveta neoverené hoaxy, ba rovno klamstvá a strašia ľudí. Akú inú motiváciu môže mať človek, čo ani nemá vlastné deti a vôbec by ho očkovanie nemuselo  zaujímať? Ale venuje kopu času a energie, aby šíril v spoločnosti bludy?

A akým právom znevažujú odborníkov, ľudí, ktorí chcú dobre, no sú odborne a ľudsky devastovaní navyše aj zaujatými médiami? Je mi na vracanie keď vidím ako v bulvárnych televíziách vysielajú osudy chúďat detí, postihnutých detskou mozgovou obrnou, či inou katastrofou a bez mihnutia oka to označia za dôsledok očkovania. Chceli by ste vystúpiť a uviesť veci na pravú mieru? Nedovolia vám! Oni pravdu nepotrebujú, potrebujú len senzácie. A kým štát dovolí  šíriť antivaxerské bludy, bude očkovanie vždy vďačnou témou na senzácie a biznis.

Ľudia ktorí toto robia nemajú žiadnu úctu k ľudskému zdraviu a životu. Motivácia je jednoduchá - peniaze. Zrejme od mimovládiek. Dostal som cez sociálnu sieť video s vystúpeniami istého bývalého lekára T.L. v ČR. Bývalý lekár zanechal lekárske povolanie a je zanieteným a plamenným bojovníkom proti očkovaniu. Balácha svoje publikum klasickými bludnými klišé o autizme, hliníku, detskej mozgovej obrne a podobne.

Natriasa sa ako kohút a priam vidno ako si užíva vytreštených pohľadov mamičiek v publiku. Zrejme musel mať ťažké detstvo a takto si hojí komplexy. Je to odporné a malo by to byť trestne stíhateľné. Šírenie poplašných správ, podvod a podobne. A možno to aj je. Lebo je utópiou sa domnievať, že to robí zadarmo. Mnohí antivaxeri si urobili zo svojej podvratnej činnosti biznis a tak sa treba aj na ich činnosť pozerať.

Obmedzenie osobnej slobody? 

Niektorí volajú po slobode, nazývali ma diktátorom, vraj volám po pevnej ruke ako za socializmu a podobne. Lenže sloboda je ošemetný pojem a každý si ju môže vysvetliť po svojom. Zaujímavé je, že sa volá hlavne po slobode v očkovaní, hoci občan SR je dnes a denne vystavený rôznym represívnym opatreniam štátu.

Prečo nikto nebojuje za zrušenie pásov, za zrušenie maximálnej rýchlosti, za zrušenie dopravnej vyhlášky vôbec? To by bola slobodienka, nie? Prečo? Lebo doprava a pohyb po komunikáciách je nejaký systém, ktorý musí mať pravidlá aby mohol vôbec fungovať. Ale nie je to obmedzenie osobnej slobody? Jasné že áno. Sloboda a demokracia sú o pravidlách, zodpovednosti za seba aj okolie, o rešpekte a úcte, morálke a humanite.

Absolútna sloboda neexistuje, nikto nežije vo vzduchoprázdne. Preto musia byť pravidlá, rozum a emócie. Pravidlá musí určovať vodca, či vodcovia. Menšina sa musí podriadiť väčšine. Tak ako vo vlčej svorke, ktorá patrí v prírode k najlepšie organizovaným komunitám, tak ako v komunitách ľudských. Inak bude anarchia.

Ak rozhodne štát ako najvyššia autorita že kolektívny záujem je suprema lex, tak individuálne záujmy musia ustúpiť. Samozrejme, tým strojca pravidiel preberá na seba zodpovednosť za všetko, čo s tým súvisí. Ale je povinný to spraviť.

Kolektívna imunita je nevyhnutná

Sú stavy a ochorenia, ktoré sa očkovať nemôžu. Sú to síce zriedkavé, ale ťažké vrodené defekty imunity, deti sa imunosupresívach a hlavne na cytostatickej liečbe. Onkologických pacientov pribúda a je povinnosťou spoločnosti aj túto skupinu deti ochrániť. A to sa dá len kolektívnou imunitou. A tá v populácii nastane až pri zhruba 90% očkovanosti. Lebo prenosné ochorenia sa vracajú.

Len málokto vie, že pred pár rokmi bol na Slovensku tzv. divý vírus poliomyelitídy, teda detskej obrny. Že v oblastiach, odkiaľ sem prúdia migranti sa táto vyskytuje doposiaľ, nakoľko úroveň očkovanosti je cca 10%. Blízko je Ukrajina, kde sa vyskytli prípady poliomyelitídy blízko našich hraníc, očkovanosť je tam 14%. Čo je ale horšie – s migrantami prídu do Európy aj iné choroby. TBC, záškrt, hepatitída.

Navyše - roku 2012 za ministra Uhliarika sa zrušilo na Slovensku mnoho infekčných oddelení, čiže podozrivých a chorých nebude kde izolovať a kým sa zistí čo im je, nakazia množstvo neočkovaných detí. V celom Žilinskom kraji  je dnes len 24 civilných infekčných lôžok, v univerzitnej nemocnici v Martine!!! Ako napísala jedna múdra diskutujúca - dnes si môžeme dovoliť spochybňovať očkovanie proti infekčným chorobám, ale len preto, lebo sme ich nezažili a nepamätáme si ich strašný účinok...

Je zaujímavé, že nikto nebojuje proti zneužívaniu a nadužívaniu antibiotík. Alebo iných liekov. Však si len prečítajte príbalový leták k paralenu a budete zhrození, čo všetko sa vášmu dieťaťu môže z neho stať. Môže mu až zlyhať pečeň. Prečítajte si leták od ibuprofenu, od antibiotík, ktorých nežiaduce účinky sú naozaj reálnou hrozbou a sú bežné. Navyše, 20 rokov zneužívania antibiotík viedlo k rozvoju mikroorganizmov, ktoré sú na ATB necitlivé. Na všetky. A máme ich už pod názvom CPE aj na Slovensku.

Len málokto si uvedomuje, aká hrozba nad nami visí. Ale nikdy som nepočul žiadneho laika kritizovať preskripciu ATB. Ak nejaký lekár chcel k nim pristupovať racionálne, pacienti od neho odišli a našli takého , čo ich prepísal ochotne. Alebo šli večer na pohotovosť a tam ich dostali. Lekár, čo nechcel na želanie predpisovať ATB bol hlúpy a zlý. No a máme to. Iste, poviete, je to vec lekárov. Ale prečo proti tomu žiadna mimovládka nebojovala? Veď aj očkovanie je vec lekárov...

Milí rodičia, dôverujte svojim lekárom  a nebojte sa očkovania. Správy o autizme, o jedovatom hliníku, o odumieraní mozgu a podobne sú nepodložené a nevedecké. Ich šíritelia sú platení provokatéri, ktorým vôbec nezáleží na vašich deťoch, ale len na vlastnom egu a krvavých peniazoch. Niektoré weby a aktivity by mala preskúmať prokuratúra, či nenapĺňajú skutkovú podstatu trestnej činnosti...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?