Posledný zhasne. Na operačnej sále

Autor: Jozef Marec | 14.7.2016 o 12:01 | (upravené 10.8.2016 o 19:43) Karma článku: 11,57 | Prečítané:  9031x

Asi niet na Slovensku viac kritizovaného rezortu, ako je zdravotníctvo. A to aj keď vezmeme do úvahy vnútro a justíciu posledných týždňov. Je však otázne, či sa vždy plače na správnom hrobe. Lebo sa otvárajú hroby nové a hlbšie...

Hniloba zdravotníckej a politicky spriaznenej a nadriadenej "verchušky" smrdí na Slovensku už pomerne dávno. Zvýraznili ju Zajacove reformy, ktoré síce možno mali aj svetlejšie odtiene, ale v konečnom dôsledku vrhli zdravotníctvo do hlbokého marazmu a ´vytvorili  podmienky pre vznik sofistikovanej korupcie  nebývalých rozmerov. 

Zdravie sa stalo tovarom a zdravotníctvo fantastickým a takmer bezrizikovým kšeftom.  Aby sme však boli spravodliví, Zajac len využil  vágnu legislatívu, aktuálny stav zdravotníctva a intelektuálne slabo vybavenú vtedajšiu politickú garnitúru. On sám údajne presne zadefinoval svoju misiu na poste ministra zdravotníctva. Bývalý díler, čo predával katétre a pomôcky pre RTG a CT vyšetrenia mal údajne prehlásiť- slovenské zdravotníctvo mi dlhuje desiatky miliónov korún a ja si  idem po ne!

A prehĺbil rez medzi štátnymi a neštátnymi zdravotníckymi zariadeniami v prospech neštátnych, rozumej súkromných. Tak mal súkromný a hlavne spriatelený poskytovateľ zdravotníckych služieb oveľa výhodnejšie garantované platobné podmienky za zdravotné výkony  pri uzatváraní zmlúv so zdravotnými poisťovňami, oproti štátnemu resp. samosprávnemu( mestá, kraje) poskytovateľovi.

Poisťovne nikdy neboli nezávislé, no Zajac z nich urobil doslova banky pre tých správnych poskytovateľov. Špinavosť spočívala v tom, že sa to dialo z verejných zdrojov, z výberu zákonného poistenia občanov, ktorí musia platiť, či sú zdraví alebo chorľaví. Teda - naše ťažko zarobené zdravotné odvody sa čoraz viac stávali zdrojom bohatnutia vybraných firiem a finančných skupín.  

Aby sme sa rozumeli - platby pre vybrané subjekty museli byť na takej úrovni aby pokryli nielen náklady na prevádzku zdravotníckych zariadení (ZZ), ale aj  zaistili zdroj nadpriemerných ziskov pre prevádzkovateľa. A ten - paradoxne, majúc viac peňazí, ešte viac šetril na materiáli, personále, strave, liekoch, čiže na prevádzke, aby zisk bol ešte vyšší.

Čiže - oveľa výhodnejšie financovaný poskytovateľ poskytoval často služby na nižšej úrovni, ako ten znevýhodnený. Svetlým príkladom toho boli a sú záchranky. Nikomu to neprekážalo a navyše sa týmto nemorálnym a azda aj nezákonným manévrom hovorilo honosne reformy. Nuž, áno, reformy to boli. Zreformovali toky peňazí v zdravotníctve tak, že patrí k najhorším v Európe.

Ficové, prepytujem sociálno - demokratické, či údajne ľavicové vlády totiž nielenže neodstránili tieto deformácie, ale akonáhle zistili ich benefity, pozdvihli ich ešte  na vyššiu úroveň. Lebo keďže bol Zajac chytrý( a to veru bol, bol to najchytrejší poprevratový minister zdravotníctva SR), stačil riadiť svoje "deformy" viac menej sám( aj keď mal okolo 18 poradcov), bez politickej pomoci. Lenže Ficove vlády takého ministra nemali a ani sa hľadaním nezaťažovali. No chuť na sladký koláč bola obrovská. A keďže im to "tak nejak politicky myslelo," urobili to po svojom.

Zneužili politickú moc a zdravotníctvo jednoducho brutálne politicky znásilnili. Tak vzniklo napr. Paškovo  impérium, z ktorého si len na krátko oddrapil kúsok Uhliarik a ako rástla pažravosť smeráckych politikov a hlavne ich zakladajúcich sponzorov, množili sa kauzy o akých sa pred Zajacom nikomu ani nesnívalo.

Zdravotníctvo chudobnelo až do dnešného stavu, kedy sa korupcia a tunelovanie  stali tak bežným javom, že to skoro nikoho už netrápi. Štátna moc dá občas zavrieť nejako doktora( nie že by si to nezaslúžil!) aby dala svojmu ľudu jasne najavo, kto za to môže. Že nie oni, biele goliere, ale biele plášte morálne a ekonomicky devastujú zdravotníctvo. No.

Podľa môjho názoru však, napriek obrovskej spoločenskej a hospodárskej zhubnosti, nie je korupcia a tunelovanie najväčším problémom súčasného slovenského zdravotníctva. V demoralizovanom, chaotickom, nekoncepčnom a znevažovanom rezorte sa vytvorilo veľmi nebezpečné podhubie mnohých, zatiaľ len opatrne pomenovávaných, avšak neriešených problémov, ktoré sa čo nevidieť priamo dotknú  občanov.

Sú to totiž problémy, ktoré priamo súvisia so základným poslaním zdravotníctva - navracať ľuďom zdravie a životy. Sú to problémy, ktoré oveľa zhubnejšie urobia zdravotníctvo ešte viac dysfunkčným- lebo niežeby už teraz nebolo - ako Pavol Paška, doktor Kostka, teta Anka, piešťanské CT atď. Je ich  viac a každý by vydal za samostatný blog.

Už dnes viaceré segmenty zdravotníctva fungujú suboptimálne, no najhoršie ešte len príde. V štandardnom zdravotníctve by sa malo všetko odvíjať od lekárskeho miesta. Lebo lekár svojou činnosťou viaže na seba sestry, laboratória a ďalšie spoločné zložky (SVLZ), lekárenskú službu a podobne. Je len málo segmentov, ktoré sa bez lekárov obídu. Nuž a práve - lekárov niet a nebudú.

Denne mi prichádzajú rôzne maily, kde hľadajú lekárov, núkajú výhodné podmienky, atď. Pretože silné lekárske ročníky končia, odchádzajú do dôchodku a mladí lekári, absolventi fakúlt odchádzajú radšej za hranice. Myslím si, že toto je najakútnejší problém a realita dneška v našom zdravotníctve. Ministerstvo však zatiaľ tento fakt úplne ignoruje.

Minister nie je zdravotník a možno by si mal preto lepšie vyberať poradcov. Mimochodom, nie je to zaujímavé, že jeden z nich bola poradcom aj Zajacovi? A zasa len tak na okraj - včera minister "odborne" prehlásil, že narastajúcu rezistenciu bacilov na antibiotiká chce riešiť očkovaním! A keďže tento prevratný objav ďalej neanalyzoval, dobre som sa na tom pobavil.

No vráťme sa k meritu veci. Každý druhý absolvent lekárskych fakúlt na Slovensku odchádza prinajmenšom do Česka. Už ako študenti v 4., 5. ročníku sú oslovovaní českými zariadeniami a majú predbežné zmluvy o budúcich zmluvách. Prečo? Je to zavinené vari lepším finančným ohodnotením ich práce? Ani nie. Za posledných 5 rokov sa rozdiely v platoch lekárov ČR a SR takmer vyrovnali. Odpoveď znie, že problém už prekročil hranice rezortu a je zakorenený v celkovej spoločenskej klíme.

Mafiánske spôsoby vlády, nevymožiteľnosť práva, nefungujúci a občana šikanujúci štátny aparát. To mladým ľuďom prekáža oveľa viac ako nám starším. To je jedna stránka mince. Tou druhou je samotný rezort. Aj keď dochádza postupne k investíciám do zdravotníckych zariadení a zlepšujú sa diagnosticko-terapeutické možnosti, mladí lekári chápu to, čo nechápe vláda, politici, poslanci a aj veľká časť spoločnosti- a síce, že to nestačí. Že to žiaľ nebrzdí morálny a spoločenský úpadok zdravotníctva ako takého, že postavenie zdravotníka v spoločnosti sa nie vždy jeho vinou výrazne zhoršuje a už je z neho takmer verejný nepriateľ číslo jedna.

Mladý lekár nemá chuť nechať sa šikanovať bulvárom, ktorý na zdravotníctvo doslova poľuje, nemá chuť nechať sa urážať pacientami, príbuznými za niečo, čo nemôže ovplyvniť, Veď si stačí niekedy prečítať na sociálnych sieťach množstvo nenávistných komentárov od ľudí, ktorí si často vlastnou vinou zničili zdravie a hromozvodom sú lekári.

Čierne ovce sú v každej profesii a sám by som niekedy niektorým kolegom najradšej dal po papuli. Ale ani občan a ani mladí lekári nechápu, že hlavne nemocničný segment tzv. vidieckych  nemocníc, kde sa odlieči zhruba 70% populácie, funguje už len  vďaka empatii a obetavosti zdravotníkov. A tí dostanú hubovej polievky mnohokrát za niečo, čo nijako ovplyvniť nemôžu. Môže vari lekár internista robiť kvalitnú prácu, keď má na oddelení 30 pacientov a je na to sám? Dokedy to vydrží?  A to je len jeden príklad.

Je množstvo vecí, ktoré v zdravotníctve kedysi fungovali a občan si zvykol. Dnes nefungujú a občan sa búri. A mladí zdravotníci to odmietajú akceptovať a odchádzajú. Nie sú vycepovaní socializmom ako my a ani nemajú motiváciu. A prečo by aj mali mať? Vládnej moci a aj niektorým médiám veľmi vyhovovalo, čo sa týka zdravotníctva, odvádzať pozornosť od skutočných problémov a hádzať všetku  špinu na zdravotníkov.

Dnes zbierajú jedovaté ovocie tejto politiky hlavne pacienti. Kedy si to konečne už všimne aj minister zdravotníctva a celá vláda, poslanci, štátna administratíva a ostatní zainteresovaní? Keď posledný doktor zhasne za sebou na operačnej  sále a pôjde za kopčeky? A čo občan, pacient? Bude zasa prirodzená selekcia? Kto nevydrží, nech otrčí kopytá, ušetríme na dôchodkoch, a kto vydrží nech pracuje do sedemdesiatky?

Nevidím z tohto bludného kruhu žiadne východisko. Možno dôjde aj tomu nespokojnému občanovi, že aj zdravotník, čo nie je akurát podľa jeho predstáv a ktorého doposiaľ často neprávom  s obľubou opľúval, je furt lepší ako nijaký.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

EKONOMIKA

Ďiaľnica pri Žiline bude načas unikátom. Nepovedie nikam

Úsek diaľnice bude čakať na svoj privádzač.


Už ste čítali?